2025 Porsche 911 Carrera GTS (992 II)
Certified Pre-Owned
$210,998.00
Porsche Wichita
10900 E. 13th Street
N. Wichita, KS, 67206
Stock Number:
56P1042PC
VIN:
WP0AB2A93SS226368
- Exterior color
- Gt Silver Metallic
- Interior color
- Mileage
- 1,957 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- T-Hybrid
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combined
- 532 hp / 391 kW
Leather Interior in Dark Night Blue/Chalk
Includes in Smooth-Finish Leather in Dark Night Blue:
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Front seat outer silhouette
- Rear seat bolsters (when the optional rear seats are selected)
- Upper section of the dashboard with Chalk stitching
- Upper section of the door panels with Chalk stitching
- Upper rear side panels with Chalk stitching
- Front seat centers
- Front seat inner bolsters
- Rear seat centers (when the optional rear seats are selected)
- Door panel armrests
- Center console lid
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Center section of the door panels
- Lower rear side panels
Important Resources
Build Sheet
not available
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Premium Package
Includes 2 upgrades
Exterior
Electric Slide/Tilt Sunroof in Glass
Exterior Mirror Base in Exterior Color
Protection Film - Front
Exclusive Design Fuel Cap
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays in Exterior Color
Transmission / Chassis
Power Steering Plus
Front Axle Lift System
Sport Tailpipes in Titanium
Extended Range Fuel Tank (22.1 gal.)
Interior
Heated GT Sport Steering Wheel in Leather
Porsche Crest on Headrests (Front)
Power Sport Seats (14-way) with Memory Package
Rear Seats
Sport Chrono Stopwatch Dial and Digital Tachometer in Guards Red
Ventilated Seats (Front)
Steering Column Casing in Leather i.c.w. Memory Package
930 Leather Package
Center Console Lid with Model Designation
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum, Illuminated
Pedals and Footrest in Aluminum
Passenger Cupholder Trim in Leather
Storage Net in Passenger Footwell
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound System
Lights
HD-Matrix Design LED Headlights in Black
Under Door Puddle Light Projectors
Comfort Assistance
Ionizer
Surround View with Active Parking Support
Lane Change Assist (LCA)
Adaptive Cruise Control (ACC)
Smoking Package
Standard Equipment
Packages
GTS Equipment
Standard
Exterior
Side skirts in Black
"PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black
Window Trim in Satin Black
Door handles painted in exterior color
Model designation on rear in Satin Black
SportDesign Package
Coupe with two seats
Pedestrian safety
"t-hybrid" decal on doors with contrasting outline
Transmission / Chassis
3.6 Liter eTurbocharged Boxer 6
8-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Rear Axle Steering
Rear-wheel drive
PASM Sport Suspension (Lowered 10mm)
Porsche Torque Vectoring Plus (PTV+)
Sport Chrono Package
Braking system
Lithium-ion battery
Suspension
16.6 gal. fuel tank
Wheels
Wheels Painted in Anthracite Grey
Wheel Center Caps with Colored Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Tire Sealing Compound and Air Compressor
20"/21" Carrera GTS Wheels
Interior
Seat Belts in Black
Heated Seats (Front)
Interior Trim Inlays in Black Brushed Aluminum
Roof Lining in Race-Tex
Interior Accents in Black
Pedals and footrest in stainless steel
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone compartment with wireless charging (up to 15 W)
Voice Control
Smartphone integration
USB-C ports
E-Mobility
Lights
Taillight strip with "PORSCHE" logo
Auto-Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor
Power Folding Exterior Mirrors
Windshield with Grey Top Tint
Comfort Assistance
Comfort Access
Traffic Sign Recognition
2-Zone Automatic Climate Control
HomeLink®
Lane Keep Assist (LKA)
Rain sensing wipers with intermittent wipe
Ambient Lighting
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Warn and Brake Assist
Emergency call systems eCall and bCall
Driver Awareness Detection
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 1,957 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,600 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 3.82 in |
| Stroke | 3.19 in |
| Maximum power combined | 532 hp / 391 kW |
| Maximum power combustion engine | 478 hp / 352 kW |
| Maximum power electric motor | 56 hp / 41 kW |
| Maximum torque power combined | 450 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine | 420 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 134.6 hp/l / 99.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 194 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 2.9 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 179.3 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,536 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,516 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,682 lb |
| Permissible gross weight | 4,508 lb |
| Maximum load | 972 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 9.2 ft³ |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 98 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |