2003 Porsche Boxster S (986 II)
Pre-Owned
$18,839.00
Excl. taxes, incl. fees
- Vehicle Offer Price$18,485.00
- CVR$24.00
- MI Title Fee$16.00
- Registration Transfer Fee$5.00
- License Transfer Fee$10.00
- Reconditioning Fee$299.00
Porsche Novi
24305 Haggerty Road
Novi, MI 48375
Stock Number:
3U660560P
VIN:
WP0CB29833U660560
- Exterior color
- Seal Grey Metallic
- Interior color
- Special Leather - Boxster Red
- Rooftop color
- Convertible Top - Metropol Blue
- Mileage
- 68,295 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 260 hp / 191 kW
Special Leather - Boxster Red
Important Resources
Vehicle Equipment
Included Options
Transmission / Chassis
Porsche Stability Management (PSM)
Wheels
Carrera Wheels "5-Spoke-Design", front 7.5 J x 18 with 225/40 ZR 18 tires, rear 9 J x 18 with 265/35 ZR 18 tires
Wheel caps dished with colored Porsche crest
Interior
Heated Seats
Interior Leather
Soft ruffled leather seats
Audio / Communication
CD compartment
Lights
Xenon Headlights with Washer
Comfort Assistance
Cruise Control
Others
Carbon Package (Small)
BOSE® Sound System with wind deflector
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 68,295 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,179 cm³ / 3.2 l |
| Bore | 3.66 in |
| Stroke | 3.07 in |
| Maximum power combustion engine | 260 hp / 191 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,200 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 229 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,600 rpm |
| Maximum engine speed | 7,200 rpm |
| Maximum power per litre | 81.8 hp/l / 60.1 kW/l |
Performance
| Top speed | 164 mph |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 170.1 in |
| Overall Width | 70.1 in |
| Height | 50.8 in |
| Wheelbase | 95.1 in |
| Front track | 57.3 in |
| Rear track | 59.6 in |
| Drag coefficient | 0.32 cD |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Unladen weight (DIN) | 2,910 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,075 lb |
| Permissible gross weight | 3,594 lb |
| Maximum load | 683 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 4.6 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 4.6 ft³ |