2024 Porsche Cayenne Turbo GT
Pre-Owned
$169,900.00
Porsche Barrington
1475 S. Barrington Rd.
Barrington, IL, 60010
Stock Number:
PPO4186
VIN:
WP1BK2AY3RDA72334
- Exterior color
- Arctic Grey
- Interior color
- Mileage
- 21,094 mi
- New Car Warranty
- 18 months remaining term
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 650 hp / 478 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.1 sec
GT Interior Package with Deviated Stitching in Arctic Grey
Leather and Race-Tex Interior with Deviated Stitching in Arctic Grey on:
- "turbo GT" logo on the headrests
- Seats with center stripe
- Steering wheel rim
- Dashboard upper section
- Upper door panel
- Door armrests
- Center console armrest
- Floor mats
- Seat belts
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Model Designation on Doors in Black
Under Door Puddle Light Projectors
Exclusive Design Fuel Cap
"PORSCHE" Logo and Model Designation on Rear in High Gloss Black
Wheels
Locking Wheel Bolts
22" GT Design Wheels in Vesuvius Grey
Interior
Heated Steering Wheel in Race-Tex with Trim in Carbon Fiber
Door-Sill Guards in Brushed Aluminum, Illuminated
Center Console Armrest with Model Designation
Audio / Communication
Passenger Display
Burmester® 3D High-End Surround Sound System
Preparation for Rear Seat Entertainment (PRSE)
Porsche Rear Seat Entertainment (PRSE)
Lights
Exclusive Design Taillights
Comfort Assistance
Head-Up Display
Soft Close Doors
Surround View with Active Parking Support i.c.w. Premium Package Plus
4-Zone Climate Control
Power Sunblind for Rear Side Windows
Porsche InnoDrive incl. Adaptive Cruise Control (ACC) and Active Lane Keep Assist (ALK)
Standard Equipment
Exterior
Upper Wing in High Gloss Black
Carbon Fiber Roof
SportDesign Side Skirts
Lower Front Fascia
SportDesign Exterior Mirror Housing in Carbon Fiber
Window Trim in High Gloss Black
Deletion of "GTS" Logo on Front Doors
Exterior door handles painted in exterior color
Power tailgate
Transmission / Chassis
4.0-Liter Twin-Turbo V8 Engine
8-Speed Tiptronic S
Adaptive Air Suspension incl. Porsche Active Suspension Management (PASM) (Lowered 15 mm)
Porsche Torque Vectoring Plus (PTV+)
Porsche Dynamic Chassis Control (PDCC)
Sport Chrono Package
Sport Exhaust System with Center Mounted Tailpipes in Titanium
Power Steering Plus
Rear Axle Steering
Porsche Ceramic Composite Brakes (PCCB) with Calipers in Yellow
23.7 Gallon Fuel Tank
4.0-liter twin-turbocharged V8
650 hp / 626 lb-ft
Wheels
Wheel Center Caps with Colored Porsche Crest
Ultra High Performance Summer Tires for 22" Wheels
20" Collapsible Spare Wheel
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Sport Seats (8-way)
Rear Sport Seats
Heated Seats (Rear)
Interior Trim in Carbon Fiber
Electric Steering Column
LATCH Child Seat Mounts (Rear)
Gear Selector with Race-Tex Accent
Interior Accents in Black
Roof Lining in Race-Tex
Side Airbags in Rear Compartment
Pedal Pads in Stainless Steel
Fixed Luggage Compartment Cover
Floor Mats
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone Compartment with Wireless Charging
Voice Control
USB-C Ports
Lights
HD-Matrix Design LED Headlights in Black
Auto-Dimming Mirrors
Auto-Dimming Exterior Mirrors
Privacy Glass
LED taillights including light strip
Comfort Assistance
Traffic Sign Recognition
HomeLink®
Lane Change Assist (LCA)
Comfort Access
Non-Smoking Package
Driver Memory Package
Ambient Lighting
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Lane Keep Assist (LKA)
Active Speed Limiter
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
18 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 21,094 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 3.39 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combustion engine | 650 hp / 478 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,000 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 162.5 hp/l / 119.5 kW/l |
Performance
| Top speed | 189 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.1 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 194.2 in |
| Overall Width | 78.5 in |
| Width (with mirrors) | 86.4 in |
| Height | 64.9 in |
| Wheelbase | 114.0 in |
| Turning circle diameter | 38.0 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 5,055 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,949 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,115 lb |
| Permissible gross weight | 5,908 lb |
| Maximum load | 853 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Fuel tank capacity | 23.8 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 19.0 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 52.4 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 20.3 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 6.80 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 8.70 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 17.6 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 18.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 16.3 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 20.6 ° |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 18.11 in |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 74 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 89 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |