2024 Porsche Macan T (MY24)
5740 Cushing Parkway
Fremont, CA, 94538
- Exterior color
- Black
- Interior color
- Mileage
- 17,280 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 261 hp / 192 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 5.8 sec
Leather Package in Black
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Upper dashboard
- Center console storage compartment lid
- Seat centers
- Inner seat bolsters
- Front side of seat headrests (front)
- Door panel armrests (front and rear)
- Door grab handles (front and rear)
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Wheels
Interior
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Side Skirts
Front Fascia Painted in Agate Grey
Exterior Mirrors in Agate Grey
Side Blades in Agate Grey with "Macan T" Logo
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Roof Spoiler in Agate Grey
Exterior door handles painted in exterior color
Rear Diffusor
Power tailgate
Transmission / Chassis
Wheels
Wheel center caps with monochromatic Porsche Crest
All-Season Tires for 20" Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Steering Wheel Column with Manual Adjustments
LATCH Child Seat Mounts (Rear)
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Gear Selector
Audio / Communication
USB-C Ports
Lights
Auto-Dimming Exterior Mirrors
Comfort Assistance
Non-Smoking Package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Lane Departure Warning (LDW)
ParkAssist (Front and Rear)
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 17,280 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1,984 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 3.25 in |
| Stroke | 3.65 in |
| Maximum power combustion engine | 261 hp / 192 kW |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 130.5 hp/l / 96.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 144 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 5.8 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 5.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 14.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 186.1 in |
| Overall Width | 76.1 in |
| Width (with mirrors) | 82.6 in |
| Height | 63.8 in |
| Wheelbase | 110.5 in |
| Turning circle diameter | 39.2 ft |
| Unladen weight (DIN) | 4,112 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,277 lb |
| Permissible gross weight | 5,534 lb |
| Maximum load | 1,422 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 4,409 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Fuel tank capacity | 17.2 gal (US) |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 53.0 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 33.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 17.2 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 7.90 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 7.90 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.30 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 8.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 16.8 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 23.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 16.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 18.8 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 11.80 in |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 12.70 in |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |