2026 Porsche 911 Spirit 70 (992 II)
- Exterior color
- Black
- Interior color
- Rooftop color
- Cabriolet Roof in Black with Three Contrasting Stripes
- New Car Warranty
- 48 months
- Engine
- T-Hybrid
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combined
- 532 hp / 391 kW
Club Leather Interior in Basalt Black with Pasha in Black/Dark Silver
Club Leather is a deluxe, milled nappa grade of leather. The Pasha fabric is finished in Black and Dark Silver. Deviated stitching is in Slate Grey. Interior dashboard trim is finished in Dark Silver and Historic Porsche Crest is embossed on the front seat headrests.
Included in Basalt Black Club Leather:
- Front seat bolsters including backrest shells
- Rear seat bolsters
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Door panel armrests
- Center console lid
- Upper section of the dashboard
- Lower section of the dashboard including glove compartment cover
- Center tunnel knee pads
- Upper section of the door panels
- Rear side panels
Included in Black/Dark Silver Pasha fabric:
- Seat centers (front and rear)
- Door panel center sections
- Glove box interior
Included with Slate Grey stitching:
- Dashboard upper section
- Door panel upper sections
- Seats (front and rear)
- Rear side panels
Note: Not available in conjunction with Ventilated Seats.
Important Resources
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
Exterior
Without roof rails
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
16.6 gal. fuel tank
Suspension
3.6-liter T-Hybrid boxer 6
532 hp / 449 lb-ft
Wheels
Interior
Electric Steering Column
Headrests with Embossed Historic Porsche Crest
Seat belt warning system for driver, front passenger and rear seats
Heritage Design instrument cluster
Interior Trim in Olive Neo
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SDARS exterior antenna
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,591 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 3.82 in |
| Stroke | 3.19 in |
| Maximum power combined | 532 hp / 391 kW |
| Maximum power combustion engine | 478 hp / 352 kW |
| Maximum power electric motor | 56 hp / 41 kW |
| Maximum torque power combined | 449 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine | 420 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 133.0 hp/l / 99.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 194 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.0 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 179.3 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors folded) | 72.2 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 51.3 in |
| Height with steel suspension (PASM-20 DIN) | 50.9 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,724 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,693 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,858 lb |
| Permissible gross weight | 4,619 lb |
| Maximum load | 895 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 5.8 ft³ |
| Overhang front | 40.0 in |
| Overhang rear | 42.8 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 4.60 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-20 DIN) | 4.40 in |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 9.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.5 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 9.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 13.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 12.7 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 11.9 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 98 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |