2025 Porsche Panamera Turbo E-Hybrid
2970 South Hanley Road
St. Louis, MO, 63143
- Exterior color
- Ice Grey Metallic
- Interior color
- Mileage
- 895 mi
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Plug-in hybrid
- Electrical range (EPA estimate)
- 28 mi
- Battery energy content (gross)
- 25.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 670 hp / 493 kW
Leather Interior in Black
Includes in Black Leather:
- Seat centers (front and rear)
- Seat bolsters (front and rear)
- Front of the headrests (front and rear)
- Upper section of the dashboard
- Lower section of the dashboard including glove compartment cover
- Door panels including armrests (front and rear)
- Center console and armrests (front and rear)
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
Exterior
Door handles painted in exterior color
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
21.1 gallon fuel tank
4.0-liter twin-turbocharged V8 / E-Machine
670 hp / 685 lb-ft
Wheels
Interior
Headrests
Audio / Communication
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Driver Awareness Detection
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 895 mi |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 3.39 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combined | 670 hp / 493 kW |
| Maximum power combustion engine | 512 hp / 377 kW |
| Maximum power electric motor | 187 hp / 138 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,000 rpm |
| Maximum torque power combined | 685 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine | 567 lbf-ft |
| Maximum torque electric motor | 331 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,330 - 4,000 rpm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 128.0 hp/l / 95.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 196 mph |
| All-electric top speed | 87 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.0 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 199.0 in |
| Overall Width | 76.3 in |
| Width (with mirrors) | 85.2 in |
| Height | 55.9 in |
| Wheelbase | 116.1 in |
| Turning circle diameter | 39.0 ft |
| Tire track turning circle | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 5,302 lb |
| Unladen weight (DIN) | 5,203 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,368 lb |
| Permissible gross weight | 6,239 lb |
| Maximum load | 937 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 44.3 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 14.9 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 5.20 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.9 ° |
Range
| Electrical range (EPA estimate) | 28 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 25.9 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 21.8 kWh |
| Charging time for alternating current (AC) with 11 kW (0 to up to 100%) | 2.6 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 3.3 h |