2024 Porsche Macan GTS (MY24)
Certified Pre-Owned
$95,991.00
Excl. taxes, incl. fees
Porsche North Houston
13911 North Freeway
Houston, Texas, 77090
Stock Number:
PRLB57888
VIN:
WP1AF2A56RLB57888
- Exterior color
- Chalk
- Interior color
- Mileage
- 8,630 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 434 hp / 319 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 4.1 sec
Leather Interior in Black with Deviated Stitching in Chalk
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Upper dashboard with deviated stitching in Chalk
- Lower dashboard including glove compartment cover
- Center console storage compartment lid
- Center console side sections
- Steering wheel airbag module
- Seat centers
- Inner and outer seat bolsters with deviated stitching in Chalk
- Front seat backrest surrounds
- Front and side sections of front seat headrests with deviated stitching in Chalk
- Rear seat headrests with deviated stitching in Chalk
- Upper door panels (front and rear) with deviated stitching in Chalk
- Door panel armrests (front and rear) with deviated stitching in Chalk
- Door grab handles (front and rear)
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Premium Package Plus
Includes 2 upgrades
Exterior
Panoramic Roof System
Roof Rails in High Gloss Black
Exterior Package in Exterior Color and High Gloss Black
Under Door Puddle Light Projectors
Trailer Hitch without Tow Ball
Door Handles in High Gloss Black
Transmission / Chassis
Sport Chrono Package
Wheels
Locking Wheel Bolts
21" GT Design Wheels in High Gloss Black
Interior
Power Seats (14-way) with Memory Package
Heated GT Sport Steering Wheel in Leather
Heated Seats (Rear)
Ventilated Seats (Front)
Electric Steering Column
Interior Trim in Carbon Fiber
PDK Gear Selector in Carbon Fiber with Knob in Leather
Roof Lining in Race-Tex
Door-Sill Guards in Carbon Fiber, Illuminated incl. Loading Edge Protection
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound-System
Lights
LED-Matrix Design Headlights in Black incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+)
Thermally & Noise Insulated Glass (Front and Rear)
Comfort Assistance
Lane Change Assist (LCA)
Preparation for Porsche Dashcam (Front and Rear)
Surround View
Ionizer
Sunblind for Rear Side Windows
Standard Equipment
Exterior
Roof Spoiler in High Gloss Black
SportDesign Side Skirts
Window Trim in High Gloss Black
"PORSCHE" Logo and Model Designation in Satin Black on Rear
Lower Rear Fascia Painted in Exterior Color with Diffusor in Matte Black
Deletion of "GTS" Logo on Front Doors
Power tailgate
Front Fascia Painted in Exterior Color with Center Panel in Matte Black
SportDesign Exterior Mirrors in Exterior Color
Side Blades in Satin Black with "GTS" Logo in High Gloss Black
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Exterior door handles painted in exterior color
Transmission / Chassis
2.9-Liter Twin-Turbocharged V6 Engine
7-Speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Adaptive Air Suspension incl. Porsche Active Suspension Management (PASM) (Lowered 10 mm)
Sport Exhaust System incl. Tailpipes in Black
Power Steering Plus
Porsche Surface Coated Brakes (PSCB) with Calipers in Red
19.8 Gallon Fuel Tank
Analog Clock on Dashboard
Wheels
Wheel Center Caps with Colored Porsche Crest
All-Season Tires for 21" Wheels
19" Collapsible Spare Tire
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Instrument Dials in Black
LATCH Child Seat Mounts (Rear)
Storage Package
Side Airbags in Rear Compartment
Floor Mats
Sport Steering Wheel
Steering Wheel Column with Manual Adjustments
Gear Selector
Audio / Communication
Porsche Communication Management (PCM) incl. Mobile Phone Preparation and Audio Interfaces
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone Compartment with Wireless Charging
Voice Control
Apple® CarPlay with Siri® voice recognition
USB-C Ports
Lights
Clear LED Taillights
Auto-Dimming Mirrors
Auto-Dimming Exterior Mirrors
Comfort Assistance
Comfort Lighting Package
HomeLink®
ParkAssist (Front and Rear)
Porsche Entry & Drive
Non-Smoking Package
3-Zone Automatic Climate Control
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Adaptive Cruise Control (ACC)
Lane Departure Warning (LDW)
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 8,630 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 3.33 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combustion engine | 434 hp / 319 kW |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 149.6 hp/l / 110.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 169 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.3 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.7 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 186.1 in |
| Overall Width | 76.1 in |
| Width (with mirrors) | 82.6 in |
| Height | 62.8 in |
| Wheelbase | 110.5 in |
| Turning circle diameter | 39.2 ft |
| Unladen weight (DIN) | 4,321 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,486 lb |
| Permissible gross weight | 5,688 lb |
| Maximum load | 1,367 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 4,409 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Fuel tank capacity | 19.8 gal (US) |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 53.0 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 33.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 17.2 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 6.90 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 8.50 in |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 17.9 ° |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 12.40 in |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 91 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |
