2026 Porsche Panamera 4
125 South Service Road
Jericho, NY, 11753
- Exterior color
- Ice Grey Metallic
- Interior color
- Mileage
- 1,596 mi
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 348 hp / 256 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 4.7 sec
Standard Interior in Black
Includes in artificial leather:
- Seat centers
- Seat inner bolsters
- Headrest centers
- Inner headrest side bolsters
- Center console armrests
- Door panel armrests and door grab handles
Note: Steering wheel in smooth-finish leather.
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Wheels
All-Season Tires for 21" Wheels
Interior
Audio / Communication
Packages
Base Equipment
Exterior
Without roof rails
Door handles painted in exterior color
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
23.7 Gallon Fuel Tank
2.9-liter twin-turbocharged V6
348 hp / 368 lb-ft
Wheels
Tire Sealing Compound and Air Compressor
Interior
Headrests
Without Sport Chrono stopwatch dial
PDK gear selector
Seat belt warning system for driver, front passenger and rear seats
Sun visors for driver and front passenger
Audio / Communication
SDARS exterior antenna
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Without charging cable
Without charging cable
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Memory Package for Driver and Front Passenger
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 1,596 mi |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 3.33 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combustion engine | 348 hp / 256 kW |
| Maximum torque combustion engine | 368 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 120.0 hp/l / 89.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 168 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.7 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 13.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 13.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 198.9 in |
| Overall Width | 76.3 in |
| Width (with mirrors folded) | 78.1 in |
| Width (with mirrors) | 85.2 in |
| Height | 56.0 in |
| Height with air suspension (standard level) | 56.0 in |
| Height with air suspension (extra-low level) | 55.1 in |
| Height with air suspension (low level) | 55.6 in |
| Wheelbase | 116.1 in |
| Turning circle diameter | 39.0 ft |
| Tire track turning circle | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,374 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,233 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,398 lb |
| Permissible gross weight | 5,600 lb |
| Maximum load | 1,226 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 4,850 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Trailer coupling maximum vertical load | 220 lb |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 46.9 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 17.4 ft³ |
| Overhang front | 38.3 in |
| Overhang rear | 44.5 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 5.20 in |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 4.80 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.6 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 10.1 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 2,850 rpm |