2005 Porsche 911 Carrera Cabriolet (997 I)
Pre-Owned
$52,991.00
Excl. taxes, incl. fees
Stock Number:
PSN1405
VIN:
WP0CA29915S755242
- Exterior color
- Midnight Blue Metallic
- Interior color
- Natural leather - brown
- Rooftop color
- Cabriolet roof in Metropol Blue
- Mileage
- 32,566 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 325 hp / 239 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 5.0 sec
Natural leather - brown
Important Resources
Vehicle Equipment
Included Options
Exterior
Bi-Xenon Headlights with Washer
Wheels
Wheel Caps with Color Crest
Interior
Electrically adjustable seats left/right (8-way)
Heated Seats
Interior Leather
Leather interior in natural leather
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound System including AudioPilot™ (digital)
Remote 6-Disc CD Changer
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 32,566 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,596 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 3.78 in |
| Stroke | 3.26 in |
| Maximum power combustion engine | 325 hp / 239 kW |
| Maximum torque combustion engine | 273 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,250 rpm |
| Maximum engine speed | 7,300 rpm |
| Maximum power per litre | 90.4 hp/l / 66.5 kW/l |
Performance
| Top speed | 177 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 5.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 175.6 in |
| Overall Width | 71.2 in |
| Height | 51.6 in |
| Wheelbase | 92.5 in |
| Front track | 58.5 in |
| Rear track | 60.4 in |
| Drag coefficient | 0.29 cD |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Unladen weight (DIN) | 3,263 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,428 lb |
| Permissible gross weight | 4,134 lb |
| Maximum load | 871 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 5.5 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |