2026 Porsche 911 GT3 (992 II)
4895 Vineland Road
Orlando, FL, 32811
- Exterior color
- Slate Grey Neo
- Interior color
- New Car Warranty
- 47 months remaining term
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 502 hp / 369 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.2 sec
Two-Tone Exclusive Manufaktur Leather Interior in Black and Choice of Color: Riviera Blue
The upper interior color will be Black, and the lower interior color can be selected between:
- Black
- Slate Grey
- Dark Night Blue
- Bordeaux Red
- Limestone Beige
- Chalk
- Kalahari Grey
- Night Green
- Lavender
- Blackberry
- Magnesium Grey
- Aquamarine Blue
- Riviera Blue
- Guards Red
- Cohiba Brown
- Cognac
The Exclusive Manufaktur Leather Interior includes two-tone leather combinations with Deviated Stitching that are not available with Leather Interiors and extended items covered in Leather with additional Exclusive Manufaktur options:
Extended items covered in Leather:
- Dashboard leather package
- Dashboard end pieces
- Chrono Stopwatch cover
- Door grab handles
- Door panel lower portion
- Rear side lower portion
- Passenger cupholder trim
Deviated Stitching in the selected lower leather interior color is included on:
- Upper section of the dashboard
- Upper section of the door panels
- Steering wheel
- Knee pad
- Center storage compartment lid
Additional included Exclusive Manufaktur options:
- Center storage compartment lid embossed with "Porsche Exclusive Manufaktur"
- Cross stitching on the steering wheel
- Seat belt outlet trims covered in Race-Tex
- Porsche Crest embossed on headrests
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
GT3 Equipment
Exterior
Without roof rails
GT3-specific rear deck lid
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
Suspension
16.6 gal. fuel tank
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS) with Track Mode
Interior
Rear Seat Delete
Seat belt warning system for driver and front passenger
Pedals and footrest in stainless steel
Without Sport Chrono stopwatch dial
Sun visors for driver and front passenger
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SDARS exterior antenna
Lights
Windscreen with thermally insulated glass
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Porsche Entry
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
47 months remaining term
Condition and History
Condition New (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 4 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 502 hp / 369 kW |
| Maximum torque combustion engine | 331 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 125.0 hp/l / 93.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 193 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.2 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 179.9 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors folded) | 72.2 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height | 50.4 in |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 50.4 in |
| Wheelbase | 96.7 in |
| Turning circle diameter | 34.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,278 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,261 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,426 lb |
| Permissible gross weight | 3,929 lb |
| Maximum load | 650 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 13.2 ft³ |
| Overhang front | 40.8 in |
| Overhang rear | 42.4 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM DIN) | 3.00 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 3.00 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 9.4 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM DIN) | 6.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM DIN) | 9.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM DIN) | 10.6 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 74 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 96 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 rpm |