2024 Porsche Macan 4 Electric
526 Ohio River Blvd.
Sewickley, PA 15143
- Exterior color
- Vulcano Gray Metallic
- Interior color
- Mileage
- 408 mi
- Previous Owners
- 0
- New Car Warranty
- 32 months remaining term
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Engine
- Electric
- Range (EPA estimate)
- 308 mi
- Battery energy content (gross)
- 100.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 21.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 402 hp / 300 kW
Leather Package in Black
Covered in Black smooth-finish Leather:
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Center console surround
- Center console armrest
- Door panel armrests and grab handles
Important Resources
E-Performance
Range
308miCharging time
21.00minat the charging stationCharging time
10.0hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

As the battery installed in the vehicle ages, its usable energy content decreases. This leads in particular to a reduced range and longer charging times. The technical data mentioned refers to the properties of the vehicle offered here when new and may no longer be achieved when used.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Transmission / Chassis
Porsche E-Performance Powertrain with a Permanent Magnet Synchronous Motor on the Front and Rear Axle
AC Permanent Synchronous Motors (300 kW/402 hp)
Performance Battery Plus (100 kWh)
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Tire Sealing Compound and Air Compressor
Interior
Audio / Communication
E-Mobility
11 kW On-Board Charger
Supply Cable for U.S. Socket Types
Lights
LED Headlights
Comfort Assistance
Porsche Entry
Warn and brake assist
Interior monitoring
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
32 months remaining term
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 100,000 mi
Condition and History
Condition Pre-Owned (Former Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 408 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 382 hp / 285 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 402 hp / 300 kW |
Performance
| Top speed | 136 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 4.9 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 13.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 188.4 in |
| Overall Width | 76.3 in |
| Width (with mirrors) | 84.7 in |
| Height | 63.8 in |
| Wheelbase | 113.9 in |
| Turning circle diameter | 39.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 5,247 lb |
| Unladen weight (DIN) | 5,137 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,302 lb |
| Permissible gross weight | 6,437 lb |
| Maximum load | 1,190 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 4,409 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Trailer coupling maximum vertical load | 176 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 2.9 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 47.6 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 19.0 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 7.24 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 7.24 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.20 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 8.80 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 12.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 20.6 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.6 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.6 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 14.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 14.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 18.0 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 11.81 in |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 11.81 in |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 13.30 in |
Range
| Range (EPA estimate) | 308 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 100.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 95.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 10.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 11.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 21.00 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 67 dB |

