2026 Porsche Taycan 4
- Exterior color
- White
- Interior color
- New Car Warranty
- 48 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Engine
- Electric
- Range (EPA estimate)
- 251 mi
- Battery energy content (gross)
- 89.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 402 hp / 296 kW
Standard Interior in Black/Limestone Beige
Artificial leather:
- Seat centers (front and rear)
- Inner seat bolsters (front and rear)
Note: Steering wheel rim and door panel armrests (front and rear) are in smooth-finish leather.
Important Resources
E-Performance
Range
251miCharging time
18.00minat the charging stationCharging time
9.0hat HomeStandard Battery with an 8-year warranty
The performance battery offers a long range due to its high capacity. The optimized battery management system protects the components and extends their lifespan.

Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
Standard
Exterior
Pedestrian safety
Aluminum roof
Transmission / Chassis
Single-Speed Transmission on the Front Axle, 2-Speed Transmission on the Rear Axle
AC Permanent Synchronous Motors (300 kW/402 hp)
Performance Battery (89 kWh)
Wheels
Interior
Seat Belts in Black
Without Sport Chrono stopwatch dial
Seat belt warning system for driver, front passenger and rear seats
Sun visors for driver and front passenger
Headrests
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
SDARS exterior antenna
E-Mobility
9.6 kW AC On-Board Charger
Without charging cable
Supply Cable for NEMA 14-50 Electrical Socket
Basic Wall Mount
Porsche NACS DC Adapter - A Genuine Porsche accessory
Charge your vehicle at NACS DC charging stations across North America - covered by a two-year Genuine Parts and Accessories Limited Warranty .
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Doors without soft-close
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 100,000 mi
Technical Data
Engine
| Maximum power | 402 hp / 296 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 402 hp / 296 kW |
| 30-Minutes-Power | 186 hp / 137 kW |
| Max. torque with Launch Control up to | 431 lbf-ft |
Performance
| Top speed | 143 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 4.4 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 13.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 195.4 in |
| Overall Width | 77.4 in |
| Width (with mirrors folded) | 76.8 in |
| Width (with mirrors) | 84.4 in |
| Height | 54.3 in |
| Height with air suspension (standard level) | 54.3 in |
| Height with air suspension (extra-low level) | 53.4 in |
| Height with air suspension (low level) | 53.9 in |
| Height with air suspension (off-road level) | 55.1 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Turning circle diameter | 38.4 ft |
| Tire track turning circle | 36.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,799 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,784 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,949 lb |
| Permissible gross weight | 6,349 lb |
| Maximum load | 1,550 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 14.4 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 2.9 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 14.3 ft³ |
| Overhang front | 39.3 in |
| Overhang rear | 42.0 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 5.00 in |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 4.60 in |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 5.80 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 11.1 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 14.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.6 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 9.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 12.2 ° |
Range
| Range (EPA estimate) | 251 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 89.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 82.3 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 9.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 5.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 18.00 min |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 11.5 h |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 65 dB |

