2025 Porsche 911 Carrera S Cabriolet (992 II)
Certified Pre-Owned
$176,000.00
Stock Number:
SS249269
VIN:
WP0CH2A97SS249269
- Exterior color
- Gt Silver Metallic
- Interior color
- Rooftop color
- Cabriolet Roof in Red
- Mileage
- 2,446 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 473 hp / 348 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.3 sec
Leather Interior in Bordeaux Red with Chalk Stitching
Includes in Bordeaux Red Smooth-Finish Leather:
- Front seats with Chalk stitching
- Rear seats with Chalk stitching (when the optional rear seats are selected)
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Door panel armrests
- Center console lid
- Upper section of the dashboard with Chalk stitching
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Upper section of the door panels with Chalk stitching
- Center section of the door panels
- Rear side panels with Chalk stitching
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Premium Package
Includes 2 upgrades
Exterior
Model Designation Changed to "911"
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
Sport Chrono Package
Extended Range Fuel Tank (22.1 gal.)
Wheels
20"/21" Carrera Classic Wheels
Interior
Power Sport Seats (14-way) with Memory Package
Heated GT Sport Steering Wheel in Race-Tex
Ventilated Seats (Front)
930 Leather Package
Sun Visors in Leather
Upper Interior Mirror Panel in Leather - Chalk
Storage Net in Passenger Footwell
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound System
Comfort Assistance
Ionizer
Surround View with Active Parking Support
Lane Change Assist (LCA)
Adaptive Cruise Control (ACC)
Standard Equipment
Packages
S
Exterior
Side skirts in Black
Exterior Mirror Lower Trims and Base in Black
Door handles painted in exterior color
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays
Fabric cabriolet roof
Cabriolet
"PORSCHE" Logo on Rear in High Gloss Silver
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
3.0-Liter Twin-Turbocharged Boxer 6
8-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Electromechanical power steering
Rear-wheel drive
Porsche Active Suspension Management (PASM)
Porsche Torque Vectoring Plus (PTV+)
Sport Exhaust System incl. Tailpipes in Silver
Braking system
16.6 gal. fuel tank
3.0-liter twin-turbocharged boxer 6
473 hp / 390 lb-ft
Wheels
Wheels Painted in Silver
Wheel center caps with monochromatic Porsche Crest
Locking Wheel Bolts
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Tire Sealing Compound and Air Compressor
Interior
Instrument Dials in Black
Seat Belts in Black
Headrests
Interior Trim Inlays in Diamar Dark Silver
Rear Seats
Heated Seats (Front)
Center console armrest
Sport Pedals and Footrest in Black
Door-Sill Guards in Brushed Aluminum
Fabric roof lining
Floor mats (front and rear)
Audio / Communication
Smartphone compartment with wireless charging (up to 15 W)
Voice Control
Smartphone integration
USB-C ports
Lights
Matrix Design LED Headlights
Taillight Strip with "PORSCHE" Logo in Silver
Auto-Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor
Power Folding Exterior Mirrors
Windshield with Grey Top Tint
Comfort Assistance
Comfort Access
Traffic Sign Recognition
2-Zone Automatic Climate Control
HomeLink®
Lane Keep Assist (LKA)
Rain sensing wipers with intermittent wipe
Ambient Lighting
Alarm system with interior monitoring
Non-Smoking Package
Alcohol interlock preparation
Airbags
Warn and Brake Assist
Emergency call systems eCall and bCall
Driver Awareness Detection
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 2,446 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 348 kW |
| Maximum torque combustion engine | 390 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 158.0 hp/l / 118.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 191 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.5 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.3 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.8 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height | 51.3 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,609 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,583 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,748 lb |
| Permissible gross weight | 4,497 lb |
| Maximum load | 888 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 5.8 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension | 4.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 10.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 14.1 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 12.8 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |