2024 Porsche 911 Carrera GTS Cabriolet (MY24) (992 I)
917 Motor City Drive
Colorado Springs, CO, 80905
- Exterior color
- Chalk
- Interior color
- Rooftop color
- Cabriolet Roof in Black
- Mileage
- 6,100 mi
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 473 hp / 353 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.4 sec
GTS Interior Package in Chalk
In Black Leather:
- Seat bolsters with stitching in Chalk
- Seat headrests with "GTS" logo in Chalk
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper section including instrument cluster shroud with stitching in Chalk
- Door panel upper sections with stitching in Chalk
- Rear side panels with stitching in Chalk
- Seat centers
- Steering wheel rim
- Manual gear lever grip area and boot cover
- Door grab handles
- Door panel armrests with stitching in Chalk
- Center console storage compartment lid with stitching in Chalk
- Center console knee pad with stitching in Chalk
- Dashboard lower section including glove box cover
- Cup holder cover
- Door center panels with stitching in Chalk
- Central Tachometer in Chalk
- Sport Chrono Stopwatch Dial in Chalk
- Seat Belts in Chalk
- Floor mats with "PORSCHE" logo and stitching in Chalk
- Interior Trim inlays in Matte Carbon Fiber
Important Resources
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Fabric Roof
"911 Carrera T" Side Decal in Agate Grey
Model Designation on Rear in Satin Black
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays in Satin Black
Side Skirts
Exterior Mirror Lower Trim in Exterior Color and Base in Black
Transmission / Chassis
Rear-Wheel Drive
Suspension standard
16.9 Gallon Fuel Tank
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Fabric Roof Lining
Instrument Dials in Black
Steering Wheel Column with Manual Adjustments
Audio / Communication
Lights
"PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black
Exterior Mirrors
Comfort Assistance
ParkAssist (Front and Rear)
Non-Smoking Package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
Ambient Lighting
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise Control
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 6,100 mi |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,000 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 353 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 158.0 hp/l / 116.2 kW/l |
Performance
| Top speed | 192 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.4 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.5 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 79.7 in |
| Height | 51.2 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,587 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,560 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,726 lb |
| Permissible gross weight | 4,497 lb |
| Maximum load | 911 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 0 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 5.8 ft³ |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |