2025 Porsche Taycan Turbo GT with Weissach Package
- Exterior color
- Pale Blue Metallic
- Interior color
- Mileage
- 48 mi
- Previous Owners
- 0
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Engine
- Electric
- Range (EPA estimate)
- 269 mi
- Battery energy content (gross)
- 105.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 1,019 hp / 749 kW
GT Interior Package with Accents in GT Silver
Includes in Black Race-Tex:
- Upper front dashboard trim
- Door panel trim (front and rear)
- Seat bolsters
- Seat headrests with "turbo GT" logo
- Seat centers
- Steering wheel rim
- A-/B-pillars
- Door accents (front and rear)
- Deviated stitching on seats (front)
- "turbo GT" logo on headrests
- Seat belts (front)
- "turbo GT" logo badge on the center console
- "Weissach Package" logo badge on the passenger side dashboard
- Backing of the Lightweight Carbon Fiber casing cover in the rear in Black Race-Tex
- "turbo GT" logo in the rear luggage compartment
Important Resources
E-Performance
Range
269miCharging time
18.00minat the charging stationCharging time
11.0hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Battery capacity
You will receive the latest information on the remaining battery capacity directly from the dealer.
As the battery installed in the vehicle ages, its usable energy content decreases. This leads in particular to a reduced range and longer charging times. The technical data mentioned refers to the properties of the vehicle offered here when new and may no longer be achieved when used.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Interior
Audio / Communication
Lights
Packages
Turbo specific equipment
Exterior
Door handles painted in exterior color
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
AC Permanent Synchronous Motors (760 kW/1,019 hp)
Performance Battery Plus (105 kWh)
Wheels
Interior
Seat belts in Black
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 100,000 mi
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 48 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 777 hp / 571 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 1,019 hp / 749 kW |
| Max. torque with Launch Control up to | 914 lbf-ft |
Performance
| Top speed | 190 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 2.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 9.4 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 195.6 in |
| Overall Width | 78.7 in |
| Width (with mirrors) | 84.4 in |
| Height | 54.3 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Turning circle diameter | 36.7 ft |
| Tire track turning circle | 34.4 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,925 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,894 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,060 lb |
| Permissible gross weight | 5,445 lb |
| Maximum load | 520 lb |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 13.0 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 3.0 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 12.9 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 5.00 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 8.0 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 14.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.5 ° |
Range
| Range (EPA estimate) | 269 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 105.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 97.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 320.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 11.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 6.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 13.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
