2025 Porsche 718 Cayman S (982)
- Vehicle Offer Price$100,315.00
- Doc Fee$225.00
- Dealer Services$497.00
- Exterior color
- Vanadium Grey Metallic
- Interior color
- Mileage
- 15 mi
- Previous Owners
- 1
- New Car Warranty
- 47 months remaining term
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 350 hp / 257 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 4.4 sec
- Vehicle Type
- Service Loaner
Standard Interior in Black
Covered in Black Embossed Leather:
- Front seat centers
- Front side bolsters
- Front headrests
- Steering wheel rim
- Gear shift lever or gear selector
- Door grab handles
- Door armrests and paneling
- Center console storage compartment lid
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Transmission / Chassis
2.5-Liter Turbocharged Boxer 4
Sport exhaust system with twin round brushed stainless steel tailpipes
SPORT button
Wheels
Interior
Audio / Communication
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*SiriusXM Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK and HI. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
Comfort Assistance
Auto-Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
47 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned (Service Loaner) Service Loan vehicles were provided by the dealer during service maintenance. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 15 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
Previous Owners 1 (Porsche River Oaks) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 2,497 cm³ / 2.5 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 350 hp / 257 kW |
| Maximum torque combustion engine | 309 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 140.0 hp/l / 102.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 177 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.4 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.8 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 172.4 in |
| Overall Width | 70.9 in |
| Width (with mirrors) | 78.5 in |
| Height | 51.0 in |
| Wheelbase | 97.4 in |
| Turning circle diameter | 36.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,093 lb |
| Unladen weight (DIN) | 2,987 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,153 lb |
| Permissible gross weight | 3,671 lb |
| Maximum load | 578 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 5.3 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 9.6 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 6.5 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 9.7 ft³ |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 73 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |