2026 Porsche 911 Carrera S (992 II)
13426 Southwest Freeway
Sugar Land, TX, 77478
- Exterior color
- Slate Grey Neo
- Interior color
- New Car Warranty
- 48 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 473 hp / 348 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.1 sec
Two-Tone Exclusive Manufaktur Leather Interior in Black and Choice of Color: Guards Red
The upper interior color will be Black, and the lower interior color can be selected between:
- Black
- Slate Grey
- Dark Night Blue
- Bordeaux Red
- Limestone Beige
- Chalk
- Kalahari Grey
- Night Green
- Lavender
- Blackberry
- Magnesium Grey
- Aquamarine Blue
- Riviera Blue
- Guards Red
- Cohiba Brown
- Cognac
The Exclusive Manufaktur Leather Interior includes two-tone leather combinations with Deviated Stitching that are not available with Leather Interiors; the 930 Leather Package; and extended items covered in Leather with additional Exclusive Manufaktur options:
930 Leather Package
Known internally as the“930”, the 911 Turbo of 1975 featured special quilting that underlined the sporty character of these models. This sporty character is now replicated within the 930 Leather Package option., which includes:
- Leather with quilting on the door panels
- Leather with quilting on the seat centers (front and rear)
Extended items covered in Leather:
- Dashboard leather package
- Dashboard end pieces
- Sport Chrono Stopwatch cover
- Door grab handles
- Door panel lower portion
- Rear side lower portion
- Passenger cupholder trim
Deviated Stitching in the selected lower leather interior color is included on:
- Upper section of the dashboard
- Upper section of the door panels
- Upper rear side panels
- Steering wheel
- Knee pad
- Center storage compartment lid
- Rear center tunnel
Additional included Exclusive Manufaktur options:
- Porsche Crest embossed on headrests
- Center storage compartment lid embossed with "Porsche Exclusive Manufaktur"
- Cross stitching on the steering wheel
- Seat belt outlet trims covered in Race-Tex (911 Coupe models only)
Note: The Sport Chrono Package must be added in conjunction with vehicles equipped with Porsche Doppelkupplung (PDK) transmission. Exclusive Manufaktur Leather Interiors are only compatible with 18-way Sport Seats Plus and Ventilated Seats (front).
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
Standard
Exterior
Pedestrian safety
Aluminum roof
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
Suspension
16.6 gal. fuel tank
3.0-liter twin-turbocharged boxer 6
473 hp / 390 lb-ft
Wheels
Tire Sealing Compound and Air Compressor
Interior
Sun visors for driver and front passenger
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SDARS exterior antenna
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 348 kW |
| Maximum torque combustion engine | 390 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 158.0 hp/l / 118.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 191 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.3 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.6 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.4 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.8 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors folded) | 72.2 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height | 51.3 in |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 51.3 in |
| Height with steel suspension (PASM-20 DIN) | 50.9 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,424 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,395 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,560 lb |
| Permissible gross weight | 4,376 lb |
| Maximum load | 952 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 9.2 ft³ |
| Overhang front | 40.0 in |
| Overhang rear | 42.4 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 4.90 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-20 DIN) | 4.50 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 4.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 10.1 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 14.1 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 10.1 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.1 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 9.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 13.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 12.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 12.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 11.9 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |