2025 Porsche 911 GT3 (992 II)
Certified Pre-Owned
$339,992.00
Porsche Clearwater
15500 US Highway 19 N
Clearwater, FL, 33764.
Stock Number:
P80194
VIN:
WP0AC2A94SS274345
- Exterior color
- Black
- Interior color
- Mileage
- 618 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 502 hp / 369 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.2 sec
Leather/Race-Tex Interior in Black with GT Silver Stitching
In Black Leather:
- Seat bolsters
- Seat headrests
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper section including instrument cluster shroud
- Door panel upper sections
- Rear side panels
- Seat centers
- Steering wheel rim
- PDK gear selector/manual gear lever grip area and boot cover
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Center console storage compartment lid
- Roof lining including A/B/C pillars
- Center console knee pad
- Dashboard lower section including glove box cover
- Cup holder cover
- Door center panels
- Embroidered "GT3" logo on the headrests in GT Silver
- If Folding Lightweight Bucket Seats are selected - perforated Race-Tex seat centers with colored backing in GT Silver
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Weissach Package
Exterior
Exclusive Design Fuel Cap
Front Lid, Roof and Wing in Exterior Color i.c.w. Weissach Package
Weissach Package Logo on Rear Wing Endplates - Grey
Transmission / Chassis
Front Axle Lift System
Chrono Package
Porsche Ceramic Composite Brakes (PCCB) with Calipers in High Gloss Black
Extended Range Fuel Tank (22.1 gal.)
Wheels
Wheels Painted in Satin Black with Outer Lip in White
Interior
Deviated Stitching Interior Package
Adaptive Sport Seats Plus (18-way)
Sport Chrono Stopwatch and Digital Tachometer in White
Steering Wheel and Gear Lever in Black Leather
Steering Column Casing in Leather
Fire Extinguisher
Bespoke Door-Sill Guards in Matte Carbon Fiber, Illuminated
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound System
Color choice for leather/decorative stitching
Color Selection for Stitching in Deviated Color - White
Lights
HD-Matrix Design LED Headlights in Black with Accent Ring in White
Exclusive Design Taillights
"BORN IN FLACHT" Under Door Puddle Light Projectors
Comfort Assistance
ParkAssist (Rear)
Ionizer
Preparation for Porsche Dashcam (Front and Rear)
Ambient Lighting
Smoking Package
Standard Equipment
Packages
GT3 Specific Equipment
Exterior
Aluminum roof
Side Skirts in Black
"PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black
Model Designation on Rear in Satin Black
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays
Coupe with two seats
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
4.0-Liter Naturally Aspirated Boxer 6
7-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Power Steering Plus
Rear Axle Steering with Sport Setup
Rear-wheel drive
PASM Sport Suspension
Porsche Torque Vectoring Plus (PTV+)
Lightweight Stainless Steel Sport Exhaust System with Two Central Tailpipes in Black
Suspension
Lightweight starter battery LiFePO4 (40Ah)
16.6 gal. fuel tank
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS) with Track Mode
Tire Sealing Compound and Air Compressor
Wheel centres with GT3 logo
20"/21" 911 GT3 Wheels
Interior
Seat belts
Headrests with embroidered model logo
Heated Seats (Front)
Rear Seat Delete
Center console armrest
Roof Lining in Race-Tex
Interior Trim in Black
Floor Mats
Deletion of Quilting
Pedals and footrest in stainless steel
Door-Sill Guards in Anthracite Brushed Aluminum with "GT3" Logo
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone compartment with wireless charging (up to 15 W)
Voice Control
Smartphone integration
USB-C Ports
E-Mobility
Lights
Auto-Dimming Mirrors
Electrical adjustable and heated exterior mirrors
Windshield with Grey Top Tint
Lightweight and Noise Insulated Glass
Comfort Assistance
Traffic Sign Recognition
Reversing Camera
2-Zone Automatic Climate Control
HomeLink®
Rain sensing wipers with intermittent wipe
Cruise Control
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Warn and Brake Assist
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 618 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 502 hp / 369 kW |
| Maximum torque combustion engine | 331 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 125.0 hp/l / 93.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 193 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.2 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 179.9 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height | 50.4 in |
| Wheelbase | 96.7 in |
| Turning circle diameter | 34.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,278 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,261 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,426 lb |
| Permissible gross weight | 3,929 lb |
| Maximum load | 650 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 13.2 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension | 3.00 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 9.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 74 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 96 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 rpm |