2026 Porsche 911 Carrera (992 II)
2865 Virginia Beach Boulevard
Virginia Beach, VA 23452
- Exterior color
- Gt Silver Metallic
- Interior color
- New Car Warranty
- 42 months remaining term
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 388 hp / 285 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.7 sec
Heritage Design Interior - Club Leather in Basalt Black/Pasha
Club Leather is a deluxe, milled nappa grade of leather. The Pasha fabric is finished in Black and Dark Silver. Interior dashboard trim is finished in Dark Silver.
Included in Basalt Black Club Leather:
- Front seat bolsters including backrest shells
- Rear seat bolsters (when the optional rear seats are selected)
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Door panel armrests
- Center console lid
- Upper section of the dashboard
- Lower section of the dashboard including glove compartment cover
- Center tunnel knee pads
- Upper section of the door panels
- Rear side panels
Included in Black/Dark Silver Pasha fabric:
- Seat centers (front and rear) (when the optional rear seats are selected)
- Door panel center sections
- Glove box interior
Note: Not available in conjunction with Ventilated Seats. 911 GTS models will retain the Race-Tex steering wheel rim. The separate GT Sport Steering Wheel in Leather option needs to be selected to change the steering wheel rim material.
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Lights
Comfort Assistance
Packages
Standard
Exterior
Pedestrian safety
Aluminum roof
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
Suspension
16.6 gal. fuel tank
3.0-liter twin-turbocharged boxer 6
388 hp / 331 lb-ft
Wheels
Interior
Sun visors for driver and front passenger
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SDARS exterior antenna
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
42 months remaining term
Condition and History
Condition New (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 13 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 388 hp / 285 kW |
| Maximum torque combustion engine | 331 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 129.0 hp/l / 96.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 183 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.9 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.7 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.3 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.8 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors folded) | 72.2 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height | 51.3 in |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 51.3 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,342 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,351 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,516 lb |
| Permissible gross weight | 4,321 lb |
| Maximum load | 979 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 9.2 ft³ |
| Overhang front | 40.0 in |
| Overhang rear | 42.4 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 4.80 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 4.80 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 9.9 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 14.3 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 9.9 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.3 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 12.7 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 12.7 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |