2026 Porsche 911 Carrera 4S (992 II)
3003 South College Avenue
Fort Collins, CO 80525
- Exterior color
- Guards Red
- Interior color
- New Car Warranty
- 48 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 473 hp / 348 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.1 sec
Heritage Design Interior - Club Leather in Basalt Black/Pasha
Club Leather is a deluxe, milled nappa grade of leather. The Pasha fabric is finished in Black and Dark Silver. Interior dashboard trim is finished in Dark Silver.
Included in Basalt Black Club Leather:
- Front seat bolsters including backrest shells
- Rear seat bolsters (when the optional rear seats are selected)
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Door panel armrests
- Center console lid
- Upper section of the dashboard
- Lower section of the dashboard including glove compartment cover
- Center tunnel knee pads
- Upper section of the door panels
- Rear side panels
Included in Black/Dark Silver Pasha fabric:
- Seat centers (front and rear) (when the optional rear seats are selected)
- Door panel center sections
- Glove box interior
Note: Not available in conjunction with Ventilated Seats. 911 GTS models will retain the Race-Tex steering wheel rim. The separate GT Sport Steering Wheel in Leather option needs to be selected to change the steering wheel rim material.
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
Standard
Exterior
Pedestrian safety
Aluminum roof
Transmission / Chassis
All-Wheel Drive with Porsche Traction Management (PTM)
16.6 gal. fuel tank
Suspension
3.0-liter twin-turbocharged boxer 6
473 hp / 390 lb-ft
Wheels
Interior
Sun visors for driver and front passenger
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SDARS exterior antenna
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 348 kW |
| Maximum torque combustion engine | 390 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 158.0 hp/l / 118.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 191 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.3 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.6 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.4 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.8 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors folded) | 72.2 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 51.3 in |
| Height with steel suspension (PASM-20 DIN) | 50.9 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,523 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,494 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,660 lb |
| Permissible gross weight | 4,431 lb |
| Maximum load | 908 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 9.2 ft³ |
| Overhang front | 40.0 in |
| Overhang rear | 42.4 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 4.90 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-20 DIN) | 4.50 in |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 10.1 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.1 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 9.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 13.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 12.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 11.8 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |