1996 Porsche 911 Turbo (993 II)
Pre-Owned
$399,985.00
Porsche St. Louis
2970 South Hanley Road
St. Louis, MO, 63143
Stock Number:
PTS375392
VIN:
WP0AC2996TS375392
- Exterior color
- Polar Silver Metallic
- Interior color
- Leather interior Black, seats leather Black
- Mileage
- 18,493 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 408 hp / 300 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 4.4 sec
Leather interior Black, seats leather Black
Important Resources
Build Sheet
not available
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Included Options
Head rests with embossed Porsche crest
Digital Sound Processing (DSP)
CD-radio Alpine "CDR 7807"
Seat covers, front, draped leather/leather/leather
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 18,493 mi |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,600 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 3.94 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 408 hp / 300 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 5,750 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 398 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 6,720 rpm |
| Maximum power per litre | 113.3 hp/l / 83.3 kW/l |
Performance
| Top speed | 180 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.4 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 167.1 in |
| Overall Width | 70.7 in |
| Height | 50.6 in |
| Wheelbase | 89.5 in |
| Front track | 55.5 in |
| Rear track | 59.2 in |
| Drag coefficient | 0.34 cD |
| Turning circle diameter | 38.5 ft |
| Unladen weight (DIN) | 3,307 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,461 lb |
| Permissible gross weight | 4,056 lb |
| Maximum load | 749 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Fuel tank capacity | 19.4 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 6.2 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 4.3 ft³ |