2025 Porsche Taycan Turbo S Cross Turismo
9020 Miramar Road
San Diego, CA, 92126
- Exterior color
- Preparation For Paint To Sample: Yachting Blue Metallic
- Interior color
- New Car Warranty
- 46 months remaining term
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Engine
- Electric
- Range (EPA estimate)
- 261 mi
- Battery energy content (gross)
- 105.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 938 hp / 690 kW
Leather-Free Race-Tex Interior in Black with Pepita Seat Centers
The leather-free interior does not feature genuine leather and instead contains a range of high-quality Race-Tex microfiber material and an innovative textile material.
The leather-free interior includes:
- Seat centers in textile with Pepita (front and rear)
- Inner seat bolsters in Race-Tex (front and rear)
- Headrest centers in Race-Tex (front and outer rear)
- Seat belts in GT Silver (front and outer rear)
- Deviated stitching on seats in GT Silver
- Steering wheel in Race-Tex
Important Resources
E-Performance
Range
261miCharging time
18.00minat the charging stationCharging time
11.0hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
Turbo S equipment
Exterior
Roof spoiler painted in High Gloss Black
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
AC Permanent Synchronous Motors (700 kW/938 hp)
Performance Battery Plus (105 kWh)
Wheels
Interior
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
46 months remaining term
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 100,000 mi
Condition and History
Condition New (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 12 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 764 hp / 562 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 938 hp / 690 kW |
| Max. torque with Launch Control up to | 818 lbf-ft |
Performance
| Top speed | 155 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 2.4 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 9.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 195.8 in |
| Overall Width | 77.4 in |
| Width (with mirrors) | 84.4 in |
| Height | 55.4 in |
| Wheelbase | 114.3 in |
| Turning circle diameter | 37.4 ft |
| Tire track turning circle | 35.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 5,192 lb |
| Unladen weight (DIN) | 5,126 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,291 lb |
| Permissible gross weight | 6,349 lb |
| Maximum load | 1,157 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 3.0 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 41.4 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 14.3 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 5.60 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 6.80 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.0 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.1 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 11.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 14.3 ° |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 11.81 in |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 13.40 in |
Range
| Range (EPA estimate) | 261 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 105.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 97.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 320.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 11.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 6.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 18.00 min |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 13.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |

