2024 Porsche Cayenne S (MY24)
- Exterior color
- White
- Interior color
- Mileage
- 15,619 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 468 hp / 344 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 4.7 sec
Leather Interior in Black/Bordeaux Red
Includes in Smooth-Finish Leather in Black:
- Seat outer side bolsters (front and rear)
- Door panel armrest and grab handle (front and rear)
- Folding center armrest (rear)
- Center console armrest
- Center console grab handles
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper section
- Upper section, lower section and storage compartment of door panel (front and rear)
- Dashboard lower section including glove box compartment cover
- Upper center door panel (front and rear)
- Seat centers (front and rear)
- Seat inner side bolsters (front and rear)
- Headrest centers (front and rear)
- Center console side sections
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Side Skirts
Lower Front Fascia
Exterior door handles painted in exterior color
Rear Diffusor
Roof spoiler in exterior color
Roof
Exterior Mirror Lower Trims and Base in Black
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Transmission / Chassis
23.7 Gallon Fuel Tank
Suspension standard
4.0-liter twin-turbocharged V8
468 hp / 442 lb-ft
Wheels
Wheel center caps with monochromatic Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Electric Steering Column
Gear Selector
Pedal Pads in Stainless Steel
Audio / Communication
Lights
LED taillights including light strip
Comfort Assistance
Non-Smoking Package
Automatic tailgate with gesture control
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Lane Keep Assist (LKA)
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 15,619 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 3.39 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combustion engine | 468 hp / 344 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,000 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,000 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 117.0 hp/l / 86.1 kW/l |
Performance
| Top speed | 169 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.7 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.4 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 13.2 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 13.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 194.0 in |
| Overall Width | 78.1 in |
| Width (with mirrors) | 86.4 in |
| Height | 66.8 in |
| Wheelbase | 114.0 in |
| Turning circle diameter | 40.0 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,874 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,762 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,927 lb |
| Permissible gross weight | 6,460 lb |
| Maximum load | 1,585 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 220 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 7,700 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Trailer coupling maximum vertical load | 309 lb |
| Fuel tank capacity | 23.8 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 24.6 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 60.3 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 27.2 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 8.20 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 8.20 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.50 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 9.30 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 25.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 22.1 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.3 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 21.0 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 18.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 17.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 21.2 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 19.60 in |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 18.70 in |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 20.80 in |