2000 Porsche 911 Carrera Coupe (996 I)
Pre-Owned
$45,398.00
Porsche Wichita
10900 E. 13th Street
N. Wichita, KS, 67206
Stock Number:
56P1144P
VIN:
WP0AA299XYS620529
- Exterior color
- Arctic Silver Metallic
- Interior color
- Interior trim partial leather Black, seats leather Black
- Mileage
- 35,670 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 300 hp / 221 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 4.9 sec
Interior trim partial leather Black, seats leather Black
Important Resources
Build Sheet
not available
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Included Options
Transmission / Chassis
Porsche Stability Management (PSM)
Wheels
Turbo Look I Wheels, front 7.5 J x 18 with 225/40 ZR 18 tires, rear 10 J x 18 with 285/30 ZR 18 tires
Audio / Communication
Six-Disc CD-Autochanger
Others
Sound Package with Amplifier
Electrically adjustable seats left/right (8-way)
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 35,670 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,387 cm³ / 3.4 l |
| Bore | 3.78 in |
| Stroke | 3.07 in |
| Maximum power combustion engine | 300 hp / 221 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,800 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 258 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,600 rpm |
| Maximum engine speed | 7,300 rpm |
| Maximum power per litre | 88.6 hp/l / 65.2 kW/l |
Performance
| Top speed | 174 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 174.4 in |
| Overall Width | 69.5 in |
| Height | 51.4 in |
| Wheelbase | 92.5 in |
| Front track | 57.7 in |
| Rear track | 58.3 in |
| Drag coefficient | 0.30 cD |
| Turning circle diameter | 34.8 ft |
| Unladen weight (DIN) | 2,910 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,075 lb |
| Permissible gross weight | 3,792 lb |
| Maximum load | 882 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 7.1 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 4.6 ft³ |