2026 Porsche 911 Carrera S Cabriolet (992 II)
3863 Auto Mall Drive
Thousand Oaks, CA, 91362
- Exterior color
- Chalk
- Interior color
- Rooftop color
- Cabriolet Roof in Black
- New Car Warranty
- 48 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 473 hp / 348 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.3 sec
Club Leather Interior in Truffle Brown
Club Leather is a deluxe, new milled nappa grade of leather. Cross-stitching line on the upper dashboard and upper door panels.
Includes in Truffle Brown Club Leather:
- Front seats
- Rear seats (when the optional rear seats are selected)
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Door panel armrests
- Center console lid
- Upper section of the dashboard
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Upper section of the door panels
- Center section of the door panels
- Rear side panels
Note: 911 GTS models will retain the Race-Tex steering wheel rim. The separate GT Sport Steering Wheel in Leather option needs to be selected to change the steering wheel rim material.
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
Standard
Exterior
Without roof rails
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
Suspension
16.6 gal. fuel tank
3.0-liter twin-turbocharged boxer 6
473 hp / 390 lb-ft
Wheels
Tire Sealing Compound and Air Compressor
Interior
Seat belt warning system for driver, front passenger and rear seats
Sun visors for driver and front passenger
Without Sport Chrono stopwatch dial
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SDARS exterior antenna
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 348 kW |
| Maximum torque combustion engine | 390 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 158.0 hp/l / 118.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 191 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.5 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.3 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.8 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors folded) | 72.2 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height | 51.3 in |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 51.3 in |
| Height with steel suspension (PASM-20 DIN) | 50.9 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,609 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,583 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,748 lb |
| Permissible gross weight | 4,497 lb |
| Maximum load | 888 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 5.8 ft³ |
| Overhang front | 40.0 in |
| Overhang rear | 42.4 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 4.90 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-20 DIN) | 4.50 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 4.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 10.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 14.1 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 10.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.1 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 9.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 13.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 12.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 12.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 11.9 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |