2025 Porsche 911 Turbo (992 I)
500 W. Copans Road
Pompano Beach, FL 33064
- Exterior color
- Ice Grey Metallic
- Interior color
- Mileage
- 3,366 mi
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 572 hp / 421 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 2.7 sec
Leather Interior in Black with Chalk Stitching
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Front seats with quilting
- Rear seats with quilting
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Door panel armrests
- Center console lid
- Upper section of the dashboard
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Upper section of the door panels
- Center section of the door panels with quilting
- Rear side panels
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Lights
Comfort Assistance
Packages
Standard
Exterior
Coupe with two seats
Pedestrian safety
Model Designation on Rear in Silver
Transmission / Chassis
All-Wheel Drive with Porsche Traction Management (PTM)
Lightweight Battery LiFePO4
16.6 gal. fuel tank
Suspension
3,745 cc twin-turbocharged boxer 6
572 hp / 553 lb-ft
Wheels
Interior
Seat Belts in Black
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 3,366 mi |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,745 cm³ / 3.7 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 572 hp / 421 kW |
| Maximum torque combustion engine | 553 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 7,200 rpm |
| Maximum power per litre | 152.0 hp/l / 114.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 199 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 2.7 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 10.8 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.5 in |
| Overall Width | 74.8 in |
| Width (with mirrors) | 79.7 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,649 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,616 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,781 lb |
| Permissible gross weight | 4,497 lb |
| Maximum load | 849 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.5 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 9.3 ft³ |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |