2024 Porsche 911 Turbo S Cabriolet (MY24) (992 I)
500 8th Street
San Francisco, CA, 94103
- Exterior color
- Jet Black Metallic
- Interior color
- Rooftop color
- Cabriolet Roof in Black
- Mileage
- 2,141 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 640 hp / 478 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 2.7 sec
Leather Interior in Black
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Front seats with quilting
- Rear seats with quilting
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Door panel armrests
- Center console lid
- Upper section of the dashboard
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Upper section of the door panels
- Center section of the door panels with quilting
- Rear side panels
Important Resources
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Side Skirts
Fabric Roof
Rear Diffusor
Exterior Mirror Lower Trim in Exterior Color and Base in Black
Model Designation on Rear in Silver
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays in High Gloss Silver
Trim on side skirts in Black
Transmission / Chassis
All-Wheel Drive
Lightweight Battery LiFePO4
High Gloss Black Stainless Steel Tailpipes
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Porsche Dynamic Chassis Control (PDCC)
Interior
Embossed Logo on Headrests
PDK gear selector
Fabric Roof Lining
Instrument Dials in Black
Electric Steering Column
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Audio / Communication
Porsche Communication Management* (PCM) including online navigation module and Connect Plus
Connect Plus* incl. wireless Apple® CarPlay and wireless Android Auto, LTE communication module, wireless internet access and numerous Porsche Connect services
**SiriusXM with 3-month Platinum Plan trial subscription
Integration of Apple Music®, Apple Podcasts® and Spotify®
Voice Pilot with natural language understanding and activation via “Hey Porsche“
Navigation Plus incl. Real time Traffic Information and Online Map Update
BOSE® Surround Sound System, with 12 speakers including 100-watt shell-subwoofer and a total output of 570 watts.
*The availability of Porsche Connect services is dependent on the availability of wireless network coverage which may not be available in all areas, and may be subject to eventual technology sunset or deactivation, thus nullifying services. The vehicle equipment necessary to use Porsche Connect is only available factory-installed, and cannot be retrofitted. Likewise, the vehicle equipment may not work with future mobile networks yet to be deployed. Some functions may require separate subscriptions, or data charges may apply.
**Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Available in the 48 contiguous United States, D.C., and Puerto Rico (with limitations). Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
"PORSCHE" Logo on Rear in High Gloss Silver
Comfort Assistance
ParkAssist (Front and Rear)
Non-Smoking Package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Ambient Lighting
Cruise Control
Comfort Access with Keyless Go and unlock upon approach
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 2,141 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,745 cm³ / 3.7 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 640 hp / 478 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,750 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,500 - 4,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,200 rpm |
| Maximum power per litre | 172.9 hp/l / 127.2 kW/l |
Performance
| Top speed | 205 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 2.7 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 10.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.6 in |
| Overall Width | 74.9 in |
| Width (with mirrors) | 79.7 in |
| Height | 51.3 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,790 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,770 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,935 lb |
| Permissible gross weight | 4,586 lb |
| Maximum load | 795 lb |
| Fuel tank capacity | 17.7 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.5 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 9.3 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 5.8 ft³ |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |