2025 Porsche 911 GT3 with Touring Package (992 II)
Certified Pre-Owned
$384,992.00
Porsche North Houston
13911 North Freeway
Houston, Texas, 77090
Stock Number:
PSS274164
VIN:
WP0AC2A90SS274164
- Exterior color
- Preparation For Paint To Sample: Granite Green Metallic
- Interior color
- Mileage
- 960 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 502 hp / 369 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.7 sec
Standard Interior in Black with Fabric Seat Centers
In Black Leather:
- Seat bolsters
- Seat headrests
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Gear selector/lever including boot cover
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Center console storage compartment lid
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Touring Package in Black
Exterior Mirror Upper Trims in Carbon Fiber
Motorsport Stripe Decal on Top in Black
Window Triangle Trims in Carbon Fiber
Front Fascia Airblades in Exterior Color
Transmission / Chassis
Front Axle Lift System
Chrono Package with Porsche Design GT Clock
Porsche Ceramic Composite Brakes (PCCB) with Calipers in High Gloss Black
Extended Range Fuel Tank (22.1 gal.)
Wheels
Wheels Painted in Satin Dark Silver
Interior
Adaptive Sport Seats Plus (18-way)
Center Console Lid with Porsche Crest
Roof Lining in Race-Tex
Interior Trim Black with Inlays in Matte Carbon Fiber
Door-Sill Guards in Matte Carbon Fiber, Illuminated
Fire Extinguisher
Pedals and Footrest in Aluminum
Sun Visors in Race-Tex
Upper Interior Mirror Panel in Race-Tex
Seat Belt Outlet Trims in Race-Tex
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound System
Lights
HD-Matrix Design LED Headlights in Black
Exclusive Design Taillights
Under Door Puddle Light Projectors
Comfort Assistance
Ionizer
Ambient Lighting
Smoking Package
Standard Equipment
Packages
Touring Package
GT3 with Touring Package Specific Equipment
Exterior
Aluminum roof
Side Skirts in Black
Deletion of Model Designation on Rear
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays
Coupe with two seats
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
4.0-Liter Naturally Aspirated Boxer 6
6-speed GT Sport Manual Transmission
Power Steering Plus
Rear Axle Steering with Sport Setup
Rear-wheel drive
PASM Sport Suspension
Suspension
Porsche Torque Vectoring (PTV)
Lightweight starter battery LiFePO4 (40Ah)
16.6 gal. fuel tank
Wheels
Wheel center caps with monochromatic Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPMS) with Track Mode
Tire Sealing Compound and Air Compressor
20"/21" 911 GT3 Wheels
Interior
Seat belts
Porsche Crest on Headrests (Front)
Heated Seats (Front)
Steering Wheel Column with Manual Adjustments
GT Sport Steering Wheel in Leather
Rear Seat Delete
GT-Specific Gear Lever and Boot Cover in Black Leather
Interior Trim in Black
Floor Mats
Deletion of Quilting
Pedals and footrest in stainless steel
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone compartment with wireless charging (up to 15 W)
Voice Control
Smartphone integration
USB-C Ports
E-Mobility
Fuel/Charging Cover
Lights
Auto-Dimming Mirrors
Electrical adjustable and heated exterior mirrors
Windshield with Grey Top Tint
Lightweight and Noise Insulated Glass
Comfort Assistance
Traffic Sign Recognition
Reversing Camera
2-Zone Automatic Climate Control
HomeLink®
Rain sensing wipers with intermittent wipe
Cruise Control
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Warn and Brake Assist
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 960 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 502 hp / 369 kW |
| Maximum torque combustion engine | 331 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 125.0 hp/l / 93.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 194 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 179.9 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height | 50.4 in |
| Wheelbase | 96.7 in |
| Turning circle diameter | 34.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,239 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,221 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,386 lb |
| Permissible gross weight | 3,891 lb |
| Maximum load | 653 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 13.2 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension | 3.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 9.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 73 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 95 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 rpm |