2022 Porsche 911 Turbo S (MY22) (992 I)
Certified Pre-Owned
$247,999.00
Porsche Marin
900 Redwood Highway
Mill Valley, CA, 94941
Stock Number:
PNS255078
VIN:
WP0AD2A99NS255078
- Exterior color
- Gt-silver Metallic
- Interior color
- Mileage
- 13,534 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 640 hp / 478 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 2.6 sec
Leather Interior in Graphite Blue with Chalk Stitching
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Front seats with quilting
- Rear seats with quilting
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Door panel armrests
- Center console lid
- Upper section of the dashboard
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Upper section of the door panels
- Center section of the door panels with quilting
- Rear side panels
- Outer front seat stitching
- Upper section of the dashboard
- Upper section of the door panels
- Upper rear side panels
- Inner rear seat bolsters
Important Resources
Build Sheet
not available
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Electric Slide/Tilt Sunroof in Glass
Side Skirts in Exterior Color
Exterior Mirror Upper Housing in Carbon Fiber and Lower Trim/Base in High Gloss Black
Rear Side Air Intakes in High Gloss Black
Exclusive Design Fuel Cap
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays in High Gloss Black
Transmission / Chassis
Sport Exhaust System incl. Exclusive Design Tailpipes in Silver
Power Steering Plus
Wheels
Tyre sealing compound and electric air compressor
20"/21" 911 Turbo S Exclusive Design Wheels
Interior
Ionizer
Ambient Lighting
Ventilated Seats (Front)
Storage Package
Vehicle Keys Painted incl. One Key Pouch in Leather
Interior Leather
Sport Seats Plus Backrest Shells in Leather with Matte Carbon Fiber Inlay
Extended Dashboard in Leather
Interior Carbon
Heated GT Sport Steering Wheel with Trim in Matte Carbon Fiber
Door-Sill Guards in Matte Carbon Fiber, Illuminated
Audio / Communication
Burmester® High-End Surround Sound System
Lights
LED-Matrix Design Headlights in Black incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+)
Exclusive Design Taillights
Comfort Assistance
Lane Change Assist (LCA)
Adaptive Cruise Control (ACC)
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 13,534 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,800 cm³ / 3.8 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 640 hp / 478 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,750 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,500 - 4,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,200 rpm |
Performance
| Top speed | 205 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 2.6 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 10.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.5 in |
| Overall Width | 74.8 in |
| Width (with mirrors) | 79.7 in |
| Height | 51.3 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Unladen weight (curb weight) | 3,635 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,616 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,781 lb |
| Permissible gross weight | 4,453 lb |
| Maximum load | 819 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Fuel tank capacity | 17.7 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.5 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 9.3 ft³ |