2025 Porsche 911 GT3 RS (992 I)
- Exterior color
- Black
- Interior color
- Mileage
- 33 mi
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 518 hp / 381 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.0 sec
Standard Interior with Race-Tex and Stitching in GT Silver
In Black Leather:
- Seat bolsters
- Seat headrests
- Steering wheel airbag module
- Seat centers
- Steering wheel rim
- PDK gear selector grip area and boot cover
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Center console storage compartment lid
- Roof lining including A/B/C pillars
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
GT3 specific equipment
GT3 equipment
Exterior
Model Designation on Rear in Satin Black
Coupe with two seats
Pedestrian safety
"GT3 RS" Side Decal in Deviated Color
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
Suspension
16.9 Gallon Fuel Tank
4.0-liter naturally aspirated boxer 6
518 hp / 342 lb-ft
Wheels
Wheels Painted in Silver
Interior
Seat belts
Pedals and footrest in stainless steel
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
Manually Dimming Interior Mirror
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 33 mi |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 518 hp / 381 kW |
| Maximum torque combustion engine | 342 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 129.0 hp/l / 96.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 184 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.0 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 10.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 180.0 in |
| Overall Width | 74.8 in |
| Width (with mirrors) | 79.8 in |
| Height | 52.0 in |
| Wheelbase | 96.7 in |
| Turning circle diameter | 34.4 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,268 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,197 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,362 lb |
| Permissible gross weight | 3,957 lb |
| Maximum load | 689 lb |
| Max. ground clearance with steel suspension | 3.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 9.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 97 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 rpm |