2025 Porsche 911 GT3 RS (992 I)
Pre-Owned
$414,900.00
Porsche South Shore
185 West Sunrise Highway
185 West Sunrise Highway, NY 11520
Stock Number:
MU2565X
VIN:
WP0AF2A90SS279162
- Exterior color
- Ice Grey Metallic
- Interior color
- Mileage
- 2,110 mi
- New Car Warranty
- 36 months remaining term
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 518 hp / 381 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.0 sec
Leather/Race-Tex Interior in Black with GT Silver Stitching i.c.w. Weissach Package
In Black Leather:
- Seat bolsters
- Seat headrests
- Steering wheel airbag module
- Door panel upper sections
- Rear side panels
- Seat centers
- Steering wheel rim
- Dashboard upper section including instrument cluster shroud
- PDK gear selector grip area and boot cover
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Center console storage compartment lid
- Roof lining including A/B/C pillars
- Center console knee pad
- Dashboard lower section including glove box cover
- Cup holder cover
- Door center panels perforated with colored backing in GT Silver
Important Resources
Build Sheet
not available
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Weissach Package
Transmission / Chassis
Front Axle Lift System
Porsche Ceramic Composite Brakes (PCCB) with Calipers in High Gloss Black
Extended Range Fuel Tank (23.7 gal.)
Wheels
Wheels Painted in Satin Indigo Blue
20"/21" GT3 RS Forged Lightweight Magnesium Wheels
Interior
Deviated Stitching Interior Package
Steering Column Casing in Leather
Seat Belts in Shark Blue
Door Pull Loops in Black
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound System
Color choice for leather/decorative stitching
Color Selection for Stitching in Deviated Color - Speed Blue
Lights
LED-Matrix Design Headlights in Black incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+)
Exclusive Design Taillights
Auto-Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor
Comfort Assistance
Traffic Sign Recognition
ParkAssist (Rear)
Preparation for Porsche Dashcam (Front and Rear)
Ambient Lighting
Standard Equipment
Packages
GT3 specific equipment
RS
GT3 equipment
Exterior
Carbon Fiber Roof Painted in Exterior Color with Contoured Shape
Model Designation on Rear in Satin Black
Exclusive Design Fuel Cap
Coupe with two seats
Pedestrian safety
"GT3 RS" Side Decal in Deviated Color
Transmission / Chassis
4.0-Liter Naturally Aspirated Boxer 6
7-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Power Steering Plus
Rear Axle Steering with Sport Setup
Rear-wheel drive
PASM Sport Suspension (Lowered 20mm)
Porsche Torque Vectoring Plus (PTV+)
Chrono Package with Preparation for Lap Trigger
Lightweight Stainless Steel Sport Exhaust System with Two Central Tailpipes in Black
Suspension
16.9 Gallon Fuel Tank
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS) with Track Mode
Tire Sealing Compound and Air Compressor
Wheels Painted in Silver
Interior
Full Bucket Seats
GT Sport Steering Wheel in Black Race-Tex
Rear Seat Delete
Center console armrest
Gear Selector in Black Race-Tex
Roof Lining in Race-Tex
Interior Trim Black with Inlays in Matte Carbon Fiber
Door-Sill Guards in Carbon Fiber
Floor Mats
Pedals and footrest in stainless steel
Seat belts
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
Smartphone integration
USB-C Ports
Lights
Electrical adjustable and heated exterior mirrors
Lightweight and Noise Insulated Glass
Manually Dimming Interior Mirror
Comfort Assistance
Reversing Camera
2-Zone Automatic Climate Control
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
HomeLink®
Cruise Control
Alarm system with interior monitoring
Non-Smoking Package
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
36 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 2,110 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 518 hp / 381 kW |
| Maximum torque combustion engine | 343 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 130.5 hp/l / 96.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 184 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.0 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 10.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 180.0 in |
| Overall Width | 74.8 in |
| Width (with mirrors) | 79.8 in |
| Height | 52.0 in |
| Wheelbase | 96.7 in |
| Turning circle diameter | 34.4 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,267 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,197 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,362 lb |
| Permissible gross weight | 3,957 lb |
| Maximum load | 690 lb |
| Max. ground clearance with steel suspension | 3.94 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 9.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 97 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 rpm |