2026 Porsche 911 GT3 (992 II)
Certified Pre-Owned
$363,990.00
Porsche South Austin
6001 S. IH 35 SVRD NB
Austin, TX 78744
Stock Number:
S11538A
VIN:
WP0AC2A95TS287302
- Exterior color
- Oak Green Metallic Neo
- Interior color
- Mileage
- 338 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 502 hp / 369 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.7 sec
Leather/Race-Tex Interior in Black with GT Silver Stitching
In Black Leather:
- Seat bolsters
- Seat headrests
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper section including instrument cluster shroud
- Door panel upper sections
- Rear side panels
In Black Race-Tex:
- Seat centers
- Steering wheel rim
- PDK gear selector/manual gear lever grip area and boot cover
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Center console storage compartment lid
- Roof lining including A/B/C pillars
- Center console knee pad
- Dashboard lower section including glove box cover
- Cup holder cover
- Door center panels
Additional details:
- Embroidered "GT3" logo on the headrests in GT Silver
- If Folding Lightweight Bucket Seats are selected - perforated Race-Tex seat centers with colored backing in GT Silver
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Weissach Package
Exterior
Colored Exterior Decal Accent Stripes i.c.w. Weissach Package - California Gold
Model Designation on Doors in California Gold
Exclusive Design Fuel Cap
Weissach Package Logo on Rear Wing Endplates - California Gold
Transmission / Chassis
6-speed GT Sport Manual Transmission
Front Axle Lift System
Chrono Package with Porsche Design GT Clock
Porsche Ceramic Composite Brakes (PCCB) with Calipers in High Gloss Black
Extended Range Fuel Tank (22.1 gal.)
Wheels
20"/21" 911 GT3 Forged Magnesium Lightweight Wheels
Interior
Personalized Vehicle Keys Painted incl. One Key Pouch
Seat Belts in Silver Grey
Folding Lightweight Bucket Seats
Carbon Fiber Floor Mats with Leather Edging - GT Silver
Steering Column Casing in Leather
Center Console Lid in Race-Tex with "PORSCHE" Logo
Sun Visors in Black Race-Tex
Pedals and Footrest in Aluminum
Door-Sill Guards in Matte Carbon Fiber, Illuminated
Storage Net in Passenger Footwell
Fire Extinguisher
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound System
Lights
HD-Matrix Design LED Headlights in Black with Accent Ring in White
Exclusive Design Taillights
"BORN IN FLACHT" Under Door Puddle Light Projectors
Comfort Assistance
ParkAssist (Rear)
Ionizer
Preparation for Porsche Dashcam (Front and Rear)
Ambient Lighting
Standard Equipment
Packages
GT3 Specific Equipment
GT3 Equipment
Exterior
Side Skirts in Black
"PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black
Without roof rails
Model Designation on Rear in Satin Black
GT3-specific rear deck lid
Coupe with two seats
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
4.0-Liter Naturally Aspirated Boxer 6
Power Steering Plus
Rear Axle Steering with Sport Setup
Rear-wheel drive
PASM Sport Suspension
Lightweight Stainless Steel Sport Exhaust System with Two Central Tailpipes in Black
Suspension
16.6 gal. fuel tank
Wheels
Wheel Center Caps with "GT3" Logo
Tire Pressure Monitoring System (TPMS) with Track Mode
Tire Sealing Compound and Air Compressor
Interior
GT Sport Steering Wheel in Black Race-Tex
Rear Seat Delete
Heated Seats (Front)
Headrests with embroidered model logo
Gear Selector in Black Race-Tex
Interior Trim in Black
Seat belt warning system for driver and front passenger
Roof Lining in Race-Tex
Deletion of Quilting
Floor Mats
Pedals and footrest in stainless steel
Sun visors for driver and front passenger
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone compartment with wireless charging (up to 15 W)
Voice Control
USB-C ports
SDARS exterior antenna
Lights
Electrical adjustable and heated exterior mirrors
Auto-Dimming Mirrors
Windshield with Grey Top Tint
Lightweight and Noise Insulated Glass (Front and Rear)
Comfort Assistance
Reversing Camera
2-Zone Automatic Climate Control
HomeLink®
Traffic Sign Recognition
Rain sensing wipers with intermittent wipe
Cruise Control
Alarm system with interior monitoring
Non-Smoking Package
Alcohol interlock preparation
Airbags
Porsche Entry
Warn and Brake Assist
Driver Awareness Detection
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 338 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 502 hp / 369 kW |
| Maximum torque combustion engine | 331 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 125.0 hp/l / 93.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 194 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 179.9 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors folded) | 72.2 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height | 50.4 in |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 50.4 in |
| Wheelbase | 96.7 in |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Tire track turning circle | 33.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,243 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,223 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,389 lb |
| Permissible gross weight | 3,891 lb |
| Maximum load | 648 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 13.2 ft³ |
| Overhang front | 40.8 in |
| Overhang rear | 42.4 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM DIN) | 3.00 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 3.00 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 9.4 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM DIN) | 6.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM DIN) | 9.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM DIN) | 10.6 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 73 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 95 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 rpm |