1964 Porsche 356 C Convertible
Pre-Owned
$249,990.00
Porsche Palm Springs
3735 East Palm Canyon Drive
Palm Springs, CA, 92264
Stock Number:
T00160131
VIN:
160131
- Exterior color
- Ruby Red
- Interior color
- Standard interior leatherette Black, seats leather Black
- Rooftop color
- Black
- Mileage
- 45,887 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 75 hp / 55 kW
Standard interior leatherette Black, seats leather Black
Important Resources
Build Sheet
not available
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Included Options
Transmission / Chassis
1.6-liter engine, 55 kW/75 hp (DIN)
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 45,887 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1,582 cm³ / 1.6 l |
| Bore | 3.25 in |
| Stroke | 2.92 in |
| Maximum power combustion engine | 75 hp / 55 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 5,200 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 91 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 3,600 rpm |
| Maximum power per litre | 47.4 hp/l / 34.8 kW/l |
Performance
| Top speed | 109 mph |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 157.9 in |
| Overall Width | 65.8 in |
| Height | 51.8 in |
| Wheelbase | 82.7 in |
| Front track | 51.4 in |
| Rear track | 50.1 in |
| Turning circle diameter | 36.0 ft |
| Unladen weight (DIN) | 2,060 lb |
| Unladen weight (EC) | 2,227 lb |
| Permissible gross weight | 2,750 lb |
| Maximum load | 694 lb |
| Fuel tank capacity | 13.2 gal (US) |