2025 Porsche Taycan
- Exterior colour
- Neptune Blue
- Interior colour
- Mileage
- 1,501 km
- First Registration
- 08/2025
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 160,000 km
- Engine
- Electric
- Battery energy content (gross)
- 89.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 300 kW / 408 hp
Two-Tone Leather Interior, Smooth-Finish Leather, Black/Crayon
Combination of colours: Black/Crayon . Comprises the same items as leather interior
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Full-colour Porsche Crest on Bonnet
Standard version
Exterior
Limousine
Aluminum roof
Body
Logos and model designations
Body
Body
Lights, exterior
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
Electric Sound
Porsche Active Aerodynamics (PAA)
Brakes
Systems
Chassis
Wheels
Wheels in standard colour
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Seat Belts black
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
Head rests
Centre console
Audio / Comm.
Navigation High
Porsche Communication Management (PCM)
Porsche Communication Management (PCM) including Mobile Phone Preparation, Audio Interfaces and Voice Control
- high-resolution 10.9-inch touchscreen display in full HD resolution
- multi-touch gesture control
Instrument Cluster
E-Mobility
Charging
Charging with Direct Current (DC) at public Charging Stations with a Voltage of 400 V and 800 V
Systems
- Porsche Recuperation Management (PRM)
- Range Mode for the Activation of efficiency-oriented Settings
Lighting and vision
Vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Without eCall/eCall
Ports
Safety
Storage and luggage compartment
- Luggage Compartment front and rear
- Two integrated Cupholders front and rear
- Clothes Hook at B-Pillars on Driver's and Passenger's Side
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months
The Porsche Approved Warranty offers a service level equivalent to our new car warranty and covers all vehicle components.

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 160,000 km
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned (Former Service Loaner) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Service Loan vehicles were provided by the dealer during service maintenance. This can result in varying mileage at delivery. |
Mileage 1,501 km |
First Registration 08/2025 |
Previous Owners 1 (Porsche Centre Jeddah) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 300 kW / 408 hp |
| Overboost power with Launch Control up to | 300 kW / 408 hp |
| Max. torque with Launch Control up to | 410 Nm |
Performance
| Top speed | 230 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Launch Control | 4.8 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 10.6 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Launch Control | 16.5 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 2.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,963 mm |
| Overall Width | 1,966 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,379 mm |
| Wheelbase | 2,900 mm |
| Turning circle diameter | 11.7 m |
| Tire track turning circle | 11.0 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,100 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,090 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,165 kg |
| Permissible gross weight | 2,795 kg |
| Maximum load | 705 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 407 l |
| Luggage compartment volume (front) | 84 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 127 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 11.1 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 14.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.6 ° |
Range
| Recharged range in 10 min with 150 kW (WLTP) | 109 km |
| Recharged range in 10 min with maximum charging power (WLTP) | 272 km |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 89.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 82.3 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 9.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 5.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 18.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%) | 18.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 68 dB |