2026 Porsche Taycan Black Edition
Northern Ring Branch Rd, An Nakheel, 12384,
Alnakheel, Riyadh,Saudi Arabia
- Exterior colour
- Pale Blue Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 25 km
- First Registration
- 03/2026
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 160,000 km
- Engine
- Electric
- Battery energy content (gross)
- 105.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 320 kW / 435 hp
Two-tone leather interior, smooth-finish leather, Black/Chalk Beige
Leather interior in the colour combination Black/Chalk Beige
In smooth-finish leather:
- seat centres front and rear
- seat bolsters front and rear
- headrests front and rear
- dashboard upper, front and lower sections
- centre console main storage compartment lid
- centre console side panel
- steering wheel rim
- steering wheel airbag module
- Armrests in the front and rear doors
- door waist rails front and rear
- door panels front and rear
- decorative areas in the doors front and rear (not applicable in connection with interior packages)
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
E-Mobility
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months
The Porsche Approved Warranty offers a service level equivalent to our new car warranty and covers all vehicle components.

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 160,000 km
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned (Demonstrator) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 25 km Variable mileage – The vehicle is still in use |
First Registration 03/2026 |
Previous Owners 1 (Porsche Showroom Riyadh) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 320 kW / 435 hp |
| Overboost power with Launch Control up to | 320 kW / 435 hp |
| 30-Minutes-Power | 150 kW / 204 hp |
| Max. torque with Launch Control up to | 420 Nm |
Performance
| Top speed | 230 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Launch Control | 4.8 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 10.3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Launch Control | 15.8 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 2.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,963 mm |
| Overall Width | 1,966 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,950 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,379 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,379 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,357 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,369 mm |
| Height with air suspension (off-road level) | 1,399 mm |
| Wheelbase | 2,900 mm |
| Turning circle diameter | 11.7 m |
| Tire track turning circle | 11.0 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,178 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,170 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,245 kg |
| Maximum load | 625 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 407 l |
| Luggage compartment volume (front) | 81 l |
| Overhang front | 997 mm |
| Overhang rear | 1,066 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 127 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 117 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 147 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 11.1 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 14.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.6 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 9.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 12.2 ° |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 105.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 97.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 320.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 11.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 6.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 18.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 68 dB |