2024 Porsche 911 GT3 RS (MY24) (992 I)
- Exterior colour
- Arctic Grey
- Interior colour
- Mileage
- 7,000 km
- First Registration
- 01/2024
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 386 kW / 525 hp
- Acceleration 0-100 km/h
- 3.2 sec
Interior Weissach package with extensive items in leather and Race-Tex, Black-GT Silver
Black interior with GT Silver stitching and contrasting elements, extended leather and Race-Tex features
Additional leather items compared to standard interior: door panel upper sections.
All leather items in smooth-finish leather in Black. Decorative stitching, embroidered ‘Weissach RS’ logos and door opening loops in GT Silver.
Also in black Race-Tex: dashboard upper section inkl. cover of instrument cluster, centre console knee padding, dashboard lower section including glove compartment cover and cupholder cover, door centre panels. Perforated seat centre in black with backing in contrasting colour GT Silver.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Roll cage in Carbon Fibre (CFRP)
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Colour choice for leather/decorative stitchings
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
GT3 variant
Exterior
Rear Diffusor in Louvered Design
Side logo 'GT3 RS' in contrasting colour
Body
- Underbody panelling with finned rear diffuser
- Intelligent lightweight construction in aluminium and steel composite
- Rear apron with additional air outlets including anthracite-coloured grilles, black lower section
Car concept
Two-seater Coupé
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
Lightweight starter battery LiFePO4
Suspension standard
64-litre fuel tank
Chassis
- Double wishbone front suspension with aero wishbones, integrated helper springs, anti-roll bar, all suspension mountings ball-jointed
- Multi-link rear axle with integrated helper springs, anti-roll bar, all suspension mountings ball-jointed
Brakes
- Electrically operated parking brake
- Brake pad wear monitoring
Exhaust system
Systems
- Porsche Stability Management (PSM) including ABS. Multi level adjustment and total switch off of Stability Control (ESC) and Traction Control (TC) from the steering wheel
Drive
- Maximum rev 9,000 1/min
- Engine block and cylinder head in aluminium, with water cooling
- Four-valve technology with rocker arms
- Dry sump lubrication with separate engine oil tank
- Oil supply with fully variable oil pressure pump, seven scavenge pumps, oil centrifuge and additional oil supply via crankshaft
- Direct fuel injection (DFI)
- Variable intake manifold in plastic with two switchable resonance valves and six individual throttle valves
- Forged titanium piston rods
Drive
- VarioCam camshaft adjustment for intake and exhaust valves
- Auto start/stop function
Wheels
Wheels painted silver
Interior
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
Extended Interior Package Carbon matt
No rear seats
Sun visors
Interior
- Three-point automatic seat belts in front with seat-mounted buckles, pretensioners and force limiters
- Lightweight rear cover, covered with black carpet
- Alarm system with ultrasonic-based interior surveillance
Displays
- Instrument cluster with central rev counter and two 7-inch TFT displays with Track-Screen
- Rev counter with digital display for selected gear and vehicle speed, distinguishable dial and model logo
Air conditioning
- Particle/pollen filter with active carbon filter
Storage and luggage compartment
- No lugagge compartment at front
- Ascending centre console with one open and one closed storage compartment
- Two individual cupholders (1x as inlet in the center console and 1x passenger side)
- Glove compartment (lockable) and storage nets in the doors
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Porsche Communication Management (PCM)
Porsche Communication Management (PCM) including Navigation, Mobile Phone Preparation, Audio Interfaces
- high-resolution 10,9-inch touchscreen display in full HD resolution
- control of vehicle and comfort functions such as climate settings
- multi-touch gesture control: for example, you can control the size of the map view with two fingers using the PCM touchscreen display or Direct Touch Control in the handwriting input field in the centre console
Porsche Communication Management (PCM)
- mobile phone preparation with Bluetooth® interface for telephone and music
- two USB-C connectivity and charging ports in center console main storage compartment lid, for example for connecting various iPod® and iPhone® models²
- central display of notifications from the vehicle and connected external devices
² for information on compatibility with the latest iPod® and iPhone® models, please contact your Porsche Centre
Lighting and vision
Interior mirror dimmed manually
Exterior mirrors on door waist rails, electrically adjustable and heatable, aspherical on driver's side
LED main headlights with integrated 4-point daytime running lights
Lights, interior
- LED reading lights, orientation and ignition lock. Also includes luggage compartment, footwell, glove compartment and exit courtesy lighting
- Illuminated vanity mirrors in both sun visors
Note: 911 GT3 RS without luggage compartment (-lighting)
Lights, exterior
- Automatic headlight activation incl. ‘Welcome Home’ lighting
- LED auxiliary light units in front apron with position lights, direction indicators as well as side indicators
Note: 911 GT3 RS with side indicators in aero blade
Vision
- Windscreen washer system with aero wiper blades, two wiping speeds, adjustable intermittent wipe and washer jets
- Side windows with water-repellent coating
- Heated rear screen
Comfort and assistance systems
Non-smoking package
Two-zone automatic climate control
Alarm system with interior surveillance
Particle/pollen filter with active carbon filter
Cruise control
Interior lighting
Comfort systems
- Electric window lifts with one-touch operation and door seal protection
- Remote central locking
- Keyless go
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months
The Porsche Approved Warranty offers a service level equivalent to our new car warranty and covers all vehicle components. An extended term of your Porsche Approved Warranty or extended warranty is available for an additional fee under certain conditions.

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 7,000 km |
First Registration 01/2024 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 386 kW / 525 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 8,500 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 465 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 6,300 r/min |
| Maximum engine speed | 9,000 r/min |
| Maximum power per litre | 96.4 kW/l / 131.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 296 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 3.2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 6.9 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 10.6 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 1.8 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,572 mm |
| Overall Width | 1,900 mm |
| Width (with mirrors) | 2,027 mm |
| Height | 1,322 mm |
| Wheelbase | 2,457 mm |
| Turning circle diameter | 10.5 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,482 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,450 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,525 kg |
| Permissible gross weight | 1,795 kg |
| Maximum load | 345 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 100 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension | 100 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 9.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 97 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 r/min |