2025 Porsche 718 Boxster GTS 4.0 (982)
Porsche Centre Al-Khobar King Fahad Highway, Qurtobah Distrect, Al Khobar
Al Khobar
- Exterior colour
- Crayon
- Interior colour
- Roof colour
- Convertible soft top, Red
- Mileage
- 65 km
- First Registration
- 12/2025
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 294 kW / 400 hp
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 4.0 sec
Leather interior in special colour Bordeaux Red
As standard interior but with the following items also upholstered in leather: dashboard upper section including instrument shroud, steering wheel airbag module, dashboard lower section including glove compartment cover, door panel upper sections, door centre panels, centre console side sections, seat bases and rear side of seat backrests (not compatible with Sports seats Plus (2-way, electric), Adaptive Sports seats Plus (18-way, electric) incl. memory package, Full bucket seats). All leather items (including standard items) in smooth-finish leather. Door panel trim strips in Silver colour.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Exterior
Lights, exterior
- Automatic headlight activation incl. ‘Welcome Home’ lighting
Body
- Closed underbody panelling
Transmission / Chassis
Drive
- Rear-wheel drive
- Auto start/stop function
- Direct Fuel Injection (DFI)
- Aluminium block and cylinder heads
- Water-cooled with thermal management
- Integrated dry-sump lubrication
Car concept
- Two-seater vehicle concept with mid-mounted engine
Brakes
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Lights, interior
- LED reading lights, orientation lighting and ignition lock illumination. Additionally luggage compartment and glove compartment lighting
Audio / Comm.
Lighting and vision
Vision
- Windscreen washer system with aero wiper blades and washer jets
Comfort and assistance systems
Safety
- Full-size airbags for driver and front passenger
- Porsche Side Impact Protection (POSIP), comprising side impact protection elements in the doors, thorax airbag integrated into the side bolster of each seat and head airbag for driver and passenger in each door panel
Air conditioning
Storage and luggage compartment
Comfort systems
- Electric window lifts with one-touch operation and door seal protection
- Central locking
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months
The Porsche Approved Warranty offers a service level equivalent to our new car warranty and covers all vehicle components.

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned (Demonstrator) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 65 km Variable mileage – The vehicle is still in use |
First Registration 12/2025 |
Previous Owners 1 (Porsche Centre Al-Khobar) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,995 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 294 kW / 400 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 7,000 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 430 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 5,500 r/min |
| Maximum engine speed | 7,800 r/min |
| Maximum power per litre | 73.0 kW/l / 100.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 288 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.0 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.0 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 8.7 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 8.7 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 13.7 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 13.7 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2.6 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,391 mm |
| Overall Width | 1,801 mm |
| Width (with mirrors) | 1,994 mm |
| Height | 1,272 mm |
| Wheelbase | 2,475 mm |
| Turning circle diameter | 11.0 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,470 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,435 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,510 kg |
| Permissible gross weight | 1,730 kg |
| Maximum load | 295 kg |
| Closed luggage compartment volume with rear seats folded (V210-1) | 120 l |
| Luggage compartment volume (front) | 150 l |
| Max. ground clearance with steel suspension | 124 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 12.1 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 14.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 12.1 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |