2023 Porsche Macan (MY23)
Porsche Approved Pre-Owned
€54,911
VAT not deductible
Stock Number:
B16566
- Exterior colour
- Papaya Metallic
- Interior colour
- Agate Grey standard interior
- Mileage
- 86 250 km
- First Registration
- 05/2023
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- At least one damage or accident reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 195 kW / 265 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h)
- 6.4 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 9.9 l/100 km
Fuel consumption combined (WLTP): 9.9 l/100 km · CO₂ emissions combined (WLTP): 224 g/km
Agate Grey standard interior
Smooth-finish leather in interior colour: steering wheel rim, gear selector and gaiter, seats: leatherette/Sport-Tex
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Roof rails in aluminium, painted in black (high-gloss)
Transmission / Chassis
Porsche Active Suspension Management (PASM)
75-litre fuel tank
Power Steering Plus
Interior
Driver Memory Package
Seat heating (front)
Steering wheel heating
Audio / Comm.
Apple® CarPlay with Siri® voice recognition
Lighting and vision
LED main headlights including Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS Plus)
Automatically dimming interior and exterior mirrors
Comfort and assistance systems
ParkAssist including reversing camera
Comfort Access
Standard Equipment
Note: List shows default standard equipment for this trim.
The following list shows the standard equipment for this trim level. The individual configuration and selected options are not reflected. This list might show equipment, which was replaced due to the selection of an option.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 86 250 km |
First Registration 05/2023 |
Previous Owners 1 |
Latest Maintenance Minor maintenance at 24/02/2026 with 81 370 km |
Damage history At least one damage or accident reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1,984 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 82.5 mm |
| Stroke | 92.8 mm |
| Maximum power combustion engine | 195 kW / 265 hp |
| Maximum torque combustion engine | 400 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 97.8 kW/l / 133.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 232 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) | 6.4 sec |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 6.2 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) | 16.3 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 16.1 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120 km/h) | 4.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,922 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height | 1,621 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,845 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,920 kg |
| Permissible gross weight | 2,510 kg |
| Maximum load | 665 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,000 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Fuel tank capacity | 65 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 202 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension | 202 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 187 mm |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 16.7 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 300 mm |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 224 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 9.9 l/100 km |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 13.0 l/100 km |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 9.7 l/100 km |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 8.6 l/100 km |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 10.1 l/100 km |