2020 Porsche Cayenne Turbo S E-Hybrid Coupe
Used
$125,000
Porsche Studio Beirut
Porsche Studio Beirut Minet el Hosn
Beirut 2020-4604 Beirut 2020-4604
Stock Number:
92180
VIN:
WP1ZZZ9YZLDA92180
- Exterior colour
- Moonlight Blue Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 59,741 km
- First Registration
- 01/2020
- Previous Owners
- 2
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 10 months remaining term
- Engine
- Plug-in hybrid
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 500 kW / 680 hp
Black leather interior, smooth-finish leather
Leather interior (all leather items in smooth-finish leather in standard colour). All standard leather items: In additon: armrest and handle in front and rear door panels, door waist rails and door panels front and rear, dashboard upper and lower section including glove compartment cover
Description
Warranty till 25.03.2027. 1-year over existing pre-owned warranty. 1-year over existing Porsche roadside assistance. Full condition report and pre-delivery inspection and servicing. Full paint protection and anti-scratch with one year warranty. Call or email us to book a test drive!
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
SportDesign package painted in black (high gloss)
‘‘PORSCHE’ logo and model designation painted in matt black
Transmission / Chassis
Rear-axle steering including Power steering Plus
Sports exhaust system in black
Wheels
All-season tires for 21-inch alloy wheel
Interior
2+1 rear seat system
Heated windscreen
Ioniser
4-zone climate control
Ambient lighting
Exclusive Design gear selector
Seat ventilation (front)
Fire extinguisher
Smoker package
Interior Carbon
Carbon interior package
Audio / Comm.
Burmester® 3D High-End Surround Sound System
E-Mobility
Supply cable for blue industrial electrical outlet (230V, 32 A, 3 Pin)
Colour choice for leather/decorative stitchings
Seat centres in leather in contrasting colour - Slate Grey
Lighting and vision
LED main headlights in black with matrix beam, including Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS Plus)
Tinted LED taillights including light strip
Thermally and noise insulated glass incl. privacy glass
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) including Surround View
Lane Change Assist
Comfort Access
Soft-close doors
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
10 months remaining term
Condition and History
Condition Used |
Mileage 59,741 km |
First Registration 01/2020 |
Previous Owners 2 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 86.0 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combined | 500 kW / 680 hp |
| Maximum power combustion engine | 404 kW / 550 hp |
| Maximum power electric motor | 100 kW / 136 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,750 - 6,000 r/min |
| Maximum torque power combined | 900 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 770 Nm |
| Maximum torque electric motor | 400 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,100 - 4,500 r/min |
| Maximum power per litre | 101.0 kW/l / 137.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 295 km/h |
| All-electric top speed | 135 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 3.8 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 8.5 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2.4 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,939 mm |
| Overall Width | 1,989 mm |
| Width (with mirrors) | 2,194 mm |
| Height | 1,653 mm |
| Wheelbase | 2,895 mm |
| Front track | 1,687 mm |
| Rear track | 1,688 mm |
| Drag coefficient | 0.34 cD |
| Unladen weight (DIN) | 2,535 kg |
| Unladen weight (EC)1.1 | 2,610 kg |
| Permissible gross weight | 3,095 kg |
| Maximum load | 560 kg |
| Fuel tank capacity | 75 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,440 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 500 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 190 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 245 mm |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 27.5 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 24.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 21.3 ° |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 280 mm |
1.1 Nach EG-Norm gilt das Leergewicht für Fahrzeuge in serienmäßiger Ausstattung. Sonderausstattungen erhöhen diesen Wert. Im angegebenen Wert sind 75 kg für den Fahrer berücksichtigt.