2024 Porsche 718 Boxster Style Edition (MY24) (982)
Used
$115,000
Porsche Studio Beirut
Porsche Studio Beirut Minet el Hosn
Beirut 2020-4604 Beirut 2020-4604
Stock Number:
200895
VIN:
WP0ZZZ98ZRK200895
- Exterior colour
- Aventurine Green Metallic
- Interior colour
- Roof colour
- Convertible soft top, Red incl. embossment
- Mileage
- 2,146 km
- First Registration
- 01/2024
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 12 months remaining term
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 220 kW / 300 hp
- Acceleration 0-100 km/h
- 4.9 sec
Leather package in Black with contrast stitching in Crayon
Package includes a leather finish to instrument shroud, centre console main storage compartment lid, seat centres, seat bolsters, headrests, door panel armrests and door pulls in Black with contrast stitching in Crayon
Description
Warranty till 12.05.2029. Full condition report and pre-delivery inspection and servicing. Full paint protection and anti-scratch with one year warranty. Call or email us to book a test drive!
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Exterior package painted
Decorative sticker set in Black
Headlight cleaning system covers painted
‘PORSCHE’ logo painted in Satin Black
Transmission / Chassis
Power steering Plus
Wheels
Tyre sealing compound and electric air compressor
Interior
Sports seats Plus (2-way, electric)
GT sports steering wheel
Seat ventilation
PDK gear selector brushed aluminium
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound-System
Lighting and vision
LED main headlights including Porsche Dynamic Light System (PDLS)
Electrically folding exterior mirrors including courtesy lighting
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
12 months remaining term
Condition and History
Condition Used |
Mileage 2,146 km |
First Registration 01/2024 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1,988 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 220 kW / 300 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 380 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,150 - 4,500 r/min |
Performance
| Top speed | 275 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.9 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.7 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 11.1 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 10.8 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 18.1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 17.8 sec |
| Flexibility 80-120 km/h in 5th gear | 5.6 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 3.2 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,379 mm |
| Overall Width | 1,801 mm |
| Width (with mirrors) | 1,994 mm |
| Height | 1,281 mm |
| Wheelbase | 2,475 mm |
| Unladen weight (curb weight) | 1,405 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,365 kg |
| Unladen weight (EC)1.1 | 1,440 kg |
| Permissible gross weight | 1,685 kg |
| Maximum load | 320 kg |
| Fuel tank capacity | 54 l |
| Closed luggage compartment volume with rear seats folded (V210-1) | 122 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 122 l |
| Luggage compartment volume (front) | 150 l |
1.1 Nach EG-Norm gilt das Leergewicht für Fahrzeuge in serienmäßiger Ausstattung. Sonderausstattungen erhöhen diesen Wert. Im angegebenen Wert sind 75 kg für den Fahrer berücksichtigt.