Porsche Taycan Turbo GT with Weissach Package
- Exterior colour
- Pale Blue Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 3,120 km
- First Registration
- 06/2025
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 160,000 km
- Engine
- Electric
- Range combined (ECE)
- 605 km
- Battery energy content (gross)
- 105.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 760 kW / 1,034 hp
GT interior package with Race-Tex and leather items, including contrasts in Volt Blue
Comprises the same items as the GT interior package with Race-Tex and leather items in Black, with the following items in Volt Blue:
Accent trim in the front and rear doors, decorative stitching on seats, seat centres front and rear (perforated with backing in Volt Blue), ‘turbo GT’ logo embroidered on headrests front, seat belts front, ‘turbo GT’ logo on badge in the centre console, Weissach Package logo on badge passenger side, cover of lightweight carbon casing in the rear (Race-Tex, perforated with backing in Volt Blue), ‘turbo GT’ logo in the luggage compartment
E-Performance
Range
605kmCharging time
18.00minat the charging stationCharging time
11.0hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Battery capacity
You will receive the latest information on the remaining battery capacity directly from the dealer.
As the battery installed in the vehicle ages, its usable energy content decreases. This leads in particular to a reduced range and longer charging times. The technical data mentioned refers to the properties of the vehicle offered here when new and may no longer be achieved when used.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
E-Mobility
Lighting and vision
Packages
Equipment "turbo"
Exterior
Door handles painted in exterior colour
Transmission / Chassis
Electric Sound
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Seat Belts in black
Audio / Comm.
Navigation High
E-Mobility
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Emergency call system eCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned (Service Loaner) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Service Loan vehicles were provided by the dealer during service maintenance. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 3,120 km |
First Registration 06/2025 |
Previous Owners 1 (Porsche Center Almaty) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 580 kW / 789 hp |
| Overboost power with Launch Control up to | 760 kW / 1,034 hp |
| Max. torque with Launch Control up to | 1,240 Nm |
Performance
| Top speed | 305 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Launch Control | 2.2 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 4.4 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Launch Control | 6.4 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 1.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,968 mm |
| Overall Width | 1,998 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,378 mm |
| Wheelbase | 2,900 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Tire track turning circle | 10.5 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,234 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,220 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,295 kg |
| Permissible gross weight | 2,470 kg |
| Maximum load | 250 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 367 l |
| Luggage compartment volume (front) | 84 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 126 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 8.0 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 14.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.5 ° |
Range
| Range combined (ECE) | 605 km |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 105.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 97.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 320.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 11.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 6.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Consumption and Emissions
| Electrical consumption combined (ECE) | 18.4 kWh/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
