Porsche Taycan Turbo GT
- Exterior colour
- Pale Blue Metallic
- Interior colour
- New Car Warranty
- 24 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 160,000 km
- Engine
- Electric
- Range combined (ECE)
- 605 km
- Battery energy content (gross)
- 105.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 760 kW / 1,034 hp
Race-Tex interior package with leather in Black and contrasts in GT Silver
Comprises the same items as the Race-Tex interior package with leather in Black, with the following items in GT Silver:
Accent trim in the front and rear doors, decorative stitching on seats, dashboard and door waist rails, seat centres front (perforated with backing in GT silver, only in conjunction with Full Bucket Seats which are standard), ‘turbo GT’ logo embroidered on headrests front, seat belts front and rear, ‘Taycan’ logo on badge in the centre console, ‘turbo GT’ logo in the luggage compartment
E-Performance
Range
605kmCharging time
18.00minat the charging stationCharging time
11.0hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Wheels
Interior
Audio / Comm.
E-Mobility
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Equipment "turbo"
Exterior
Door handles painted in exterior colour
Transmission / Chassis
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Sport Chrono stopwatch instrument dial in Black
ISOFIX/I-Size mounting points on outer rear seats
Seat Belts in black
Audio / Comm.
Navigation High
E-Mobility
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Emergency call system eCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
24 months
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 160,000 km
Technical Data
Engine
| Maximum power | 580 kW / 789 hp |
| Overboost power with Launch Control up to | 760 kW / 1,034 hp |
| Max. torque with Launch Control up to | 1,240 Nm |
Performance
| Top speed | 290 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Launch Control | 2.3 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 4.5 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Launch Control | 6.6 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 1.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,968 mm |
| Overall Width | 1,998 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,378 mm |
| Wheelbase | 2,900 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Tire track turning circle | 10.5 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,309 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,290 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,365 kg |
| Permissible gross weight | 2,710 kg |
| Maximum load | 420 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 326 l |
| Luggage compartment volume (front) | 84 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 126 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 8.0 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 14.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.5 ° |
Range
| Range combined (ECE) | 605 km |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 105.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 97.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 320.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 11.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 6.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Consumption and Emissions
| Electrical consumption combined (ECE) | 18.4 kWh/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |

