Porsche Taycan GTS Sport Turismo
- Exterior colour
- Crayon
- Interior colour
- New Car Warranty
- 24 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 160,000 km
- Engine
- Electric
- Range combined (ECE)
- 605 km
- Battery energy content (gross)
- 105.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 515 kW / 700 hp
GTS interior package in Slate Grey neo
In Slate Grey neo: decorative stitching on seats, steering wheel rim, dashboard and door waist rails, seat belts front and outer rear, stitching and ‘PORSCHE’ logo on floor mats, 'GTS’ logo on steering wheel badge, 'GTS’ logo embroidered on headrests front, Sport Chrono stopwatch instrument dial and decorative rings power meter.
In carbon matt: Steering wheel trim, decorative elements along side of centre console, trim surfaces in front and rear doors.
Note: only in conjunction with Race-Tex interior package with leather in Black (standard for Taycan GTS)
E-Performance
Range
605kmCharging time
18.00minat the charging stationCharging time
11.0hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
GTS - version
Exterior
Door handles painted in exterior colour
Deletion of carbon items in the exterior and finish in Black (high-gloss)
Decorative side logo
Aluminum roof
Transmission / Chassis
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Wheels in standard colour
Interior
Sport Chrono stopwatch instrument dial in Black
Electric steering column
ISOFIX/I-Size mounting points on outer rear seats
Audio / Comm.
Navigation High
E-Mobility
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Non-smoking package
Alcohol Interlock preparation
Emergency call system eCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
24 months
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 160,000 km
Technical Data
Engine
| Maximum power | 445 kW / 605 hp |
| Overboost power with Launch Control up to | 515 kW / 700 hp |
| Max. torque with Launch Control up to | 790 Nm |
Performance
| Top speed | 250 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Launch Control | 3.3 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 6.9 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Launch Control | 10.6 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 1.8 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,963 mm |
| Overall Width | 1,966 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,392 mm |
| Wheelbase | 2,900 mm |
| Turning circle diameter | 11.7 m |
| Tire track turning circle | 11.0 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,334 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,310 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,385 kg |
| Permissible gross weight | 2,875 kg |
| Maximum load | 565 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 84 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,171 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 405 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 128 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 11.2 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 14.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.7 ° |
Range
| Range combined (ECE) | 605 km |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 105.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 97.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 320.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 11.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 18.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Consumption and Emissions
| Electrical consumption combined (ECE) | 18.4 kWh/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |

