Porsche Taycan 4S Cross Turismo
- Exterior colour
- Gentian Blue Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 1,262 km
- First Registration
- 09/2025
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 15 months remaining term
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 160,000 km
- Engine
- Electric
- Range combined (ECE)
- 601 km
- Battery energy content (gross)
- 105.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 440 kW / 598 hp
Two-Tone Leather Interior, Smooth-Finish Leather, Black/Bordeaux Red
Combination of colours: Black/Bordeaux Red. Comprises the same items as leather interior
E-Performance
Range
601kmCharging time
18.00minat the charging stationCharging time
11.0hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Battery capacity
100%
The calculated capacity of this high-voltage battery is 100%
| Determination method | Determination without preparation |
|---|---|
| Accuracy of the measurement | + / - 5%-Points |
| Time of the test | 10/23/2025 |
| Mileage at test | 715 km |
As the battery installed in the vehicle ages, its usable energy content decreases. This leads in particular to a reduced range and longer charging times. The technical data mentioned refers to the properties of the vehicle offered here when new and may no longer be achieved when used.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Full-colour Porsche Crest on Bonnet
Standard version
Exterior
Roof Spoiler painted in Black (high-gloss)
Aluminum roof
Transmission / Chassis
Electric Sound
Wheels
Wheels in standard colour
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Seat Belts in black
ISOFIX/I-Size mounting points on outer rear seats
Deletion of model logo embossed on headrests
Audio / Comm.
Navigation High
E-Mobility
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Emergency call system eCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
15 months remaining term
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 160,000 km
Condition and History
Condition Used (Former Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 1,262 km |
First Registration 09/2025 |
Previous Owners 1 (Porsche Center Almaty) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Latest Maintenance 23/10/2025 with 795 km Porsche Center Almaty |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 380 kW / 517 hp |
| Overboost power with Launch Control up to | 440 kW / 598 hp |
| Max. torque with Launch Control up to | 710 Nm |
Performance
| Top speed | 240 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Launch Control | 3.8 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 8.0 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Launch Control | 12.3 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 2.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,974 mm |
| Overall Width | 1,967 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,409 mm |
| Wheelbase | 2,904 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,310 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,280 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,355 kg |
| Permissible gross weight | 2,885 kg |
| Maximum load | 605 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 84 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,212 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 446 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 146 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 176 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.2 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 12.1 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 14.5 ° |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 300 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 340 mm |
Range
| Range combined (ECE) | 601 km |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 105.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 97.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 320.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 11.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 6.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 18.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Consumption and Emissions
| Electrical consumption combined (ECE) | 18.5 kWh/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 68 dB |
