Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid
- Exterior colour
- Oak Green Metallic Neo
- Interior colour
- New Car Warranty
- 24 months
- Engine
- Plug-in hybrid
- Electrical range combined (ECE)
- 92 km
- Battery energy content (gross)
- 25.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 575 kW / 782 hp
- Fuel consumption weighted combined (ECE)
- 2.1 l/100 km
Club leather interior Espresso
The club leather interior is characterised by a particularly high-quality Nappa leather with a very soft surface and natural light/dark contrasts. An additional cross seam on the upper part of the dashboard and the front and rear door panels underlines the attention to detail.
Finished in club leather:
- Front and rear seats
- Top and bottom part of the dashboard including the glove compartment lid
- Front and rear door trims including door panels and armrests
- Centre console including armrests at front and rear
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Exterior
Without roof rails
Door handles painted in exterior colour
Aluminium roof
Transmission / Chassis
80 litre fuel tank
Starter battery
Wheels
Summer tyres 21-inch
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Tyre sealing compound and electric air compressor
Interior
PDK gear changer lever
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Sun visors
Deletion of model logo embossed on headrests
Pedals and footrest in Black
Audio / Comm.
E-Mobility
On-Board AC Charger with up to 11 kW charging power
Charging cable for charging at alternating current chargers with 7.5 m length (up to 11 kW)
Without PHEV charging cable
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alcohol Interlock preparation
Memory Package for driver and front passenger
Warning Triangle
Emergency call system eCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
24 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 86.0 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combined | 575 kW / 782 hp |
| Maximum power combustion engine | 441 kW / 599 hp |
| Maximum power electric motor | 140 kW / 190 hp |
| Maximum torque power combined | 1,000 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 800 Nm |
| Maximum torque electric motor | 450 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 110.0 kW/l / 149.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 325 km/h |
| All-electric top speed | 140 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 2.9 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 6.5 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 9.9 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120km/h) with Sport Chrono Package | 1.8 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,054 mm |
| Overall Width | 1,937 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,983 mm |
| Width (with mirrors) | 2,165 mm |
| Height | 1,423 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,423 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,400 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,413 mm |
| Wheelbase | 2,950 mm |
| Turning circle diameter | 11.4 m |
| Tire track turning circle | 10.7 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,409 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,365 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,440 kg |
| Permissible gross weight | 2,795 kg |
| Maximum load | 430 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,255 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 421 l |
| Overhang front | 972 mm |
| Overhang rear | 1,132 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 126 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 116 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.6 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 11.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 10.3 ° |
Range
| Electrical range combined (ECE) | 92 km |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 25.9 kWh |
| Charging time for alternating current (AC) with 11 kW (0 to up to 100%) | 2.7 h |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions weighted combined (ECE) | 47 g/km |
| Electrical consumption weighted combined (ECE) | 27.0 kWh/100 km |
| Fuel consumption weighted combined (ECE) | 2.1 l/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 67 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 88 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |