Porsche Macan T
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- New Car Warranty
- 24 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 195 kW / 265 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package
- 6.2 sec
- Fuel consumption combined (ECE)
- 9.5 l/100 km
Extended Leather Package Black
Leather finish on top and underside of dashboard including glove compartment cover, centre console side sections, steering wheel airbag module, upper section of door trims in front and rear, door panel armrests and door pulls in front and rear, centre console storage compartment lid. Leather seats including leather finish on seat inner bolsters in front and rear, side of front headrests, rear headrests and front seat backrest surrounds
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Electric steering column
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Equipment 'base'
Carrera T - version
Exterior
Preparation for towbar system
Without roof rails
Door handles painted in exterior colour
Wheel arch covers painted in Black (high-gloss)
Powered tailgate
Body shape SUV
Deletion of decorative side logo
Front apron panel painted in Agate Grey Metallic
Sideskirts
Exterior mirror upper trims with lower trims and mirror bases painted in Agate Grey (high-gloss)
Roof spoiler in Agate Grey Metallic
Transmission / Chassis
65-litre fuel tank
Wheels
Wheel centre caps with monochrome Porsche crest
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Wheel bolts
Interior
Compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial Black
ISOFIX fastening system, rear
Gear selector in leather
Sun visors
Door sill guards brushed aluminium in Black with ‘Macan T’ model designation
Seat belts Black
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) including mobile phone preparation and audio interfaces
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
Interior mirror dimmed manually
Comfort and assistance systems
Cruise control including speed limiter
Alarm system with interior surveillance
Non-smoking package
Warning Triangle
Without Warn and Brake Assist
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Lane Departure Warning
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
24 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1,984 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 82.5 mm |
| Stroke | 92.8 mm |
| Maximum power combustion engine | 195 kW / 265 hp |
| Maximum torque combustion engine | 400 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 98.0 kW/l / 133.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 232 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) | 6.2 sec |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 6.2 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) | 16.1 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 16.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,927 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height | 1,606 mm |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 1,606 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,606 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,586 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,596 mm |
| Height with air suspension (off-road level) | 1,646 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,899 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,865 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,940 kg |
| Permissible gross weight | 2,510 kg |
| Maximum load | 645 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,000 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 80 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 458 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 187 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 15.8 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 21.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 15.4 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (ECE) | 217 g/km |
| Fuel consumption combined (ECE) | 9.5 l/100 km |
| Fuel consumption urban (ECE) | 11.4 l/100 km |
| Fuel consumption extra urban (ECE) | 8.4 l/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |