Porsche Macan S
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 2,561 km
- First Registration
- 08/2025
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 280 kW / 380 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package
- 4.6 sec
- Fuel consumption combined (ECE)
- 10.2 l/100 km
Extended leather package in Black/Bordeaux Red
Finished in leather: top and bottom of the dashboard including glove compartment cover, centre console side sections, steering wheel airbag module, upper door trim front and rear, armrests, door panels and door pulls front and rear, lid of the centre console storage compartment. Seats finished in leather, including leather seat bolsters inner front and rear, front side headrests, rear headrests, front backrest frames
Finished in Bordeaux Red: bottom of the dashboard including glove compartment cover, centre console side sections and basic element, lower door trim front and rear, armrests, door panels and door pulls front and rear, lid of the centre console storage compartment, decorative stitching, seat centres, inner and outer seat bolsters at rear, headrests to the front of the seats
Note: only in conjunction with optional comfort seats (14-way) and adaptive Sports seats (18-way). The roll-up blind of the optional panoramic roof is always finished in black fabric
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Electric steering column
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Equipment "S"
Standard version
Exterior
Sideskirts
Door handles painted in exterior colour
Front apron panel painted in exterior colour
Wheel Arch Cover painted in Black (high-gloss)
Powered tailgate
Body shape SUV
Sideblades in textured Lava Black
Transmission / Chassis
Exhaust system with two twin tailpipes outside left and right with matt silver-coloured finish
65-litre fuel tank
Wheels
Wheel centre set with monochrome Porsche Crest
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Wheel bolts
Interior
Seat belts black
Instrument Dial Rev Counter Painted (Silver)
ISOFIX fastening system, rear
Gear selector in leather
Sun visors
Sports steering wheel
Deletion of model logo embossed on headrests
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
E-Mobility
Fuel/charging cover
Lighting and vision
Interior mirror dimmed manually
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Non-smoking package
Lane departure warning
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 2,561 km |
First Registration 08/2025 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Latest Maintenance 18/09/2025 with 2,538 km Porsche Center Almaty |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 280 kW / 380 hp |
| Maximum torque combustion engine | 520 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 96.0 kW/l / 131.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 259 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) | 4.8 sec |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 4.6 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) | 11.2 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 11.0 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) | 18.9 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 18.7 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120 km/h) | 3.2 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,927 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height | 1,621 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,930 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,005 kg |
| Permissible gross weight | 2,580 kg |
| Maximum load | 650 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,400 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 187 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 15.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 21.9 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (ECE) | 233 g/km |
| Fuel consumption combined (ECE) | 10.2 l/100 km |
| Fuel consumption urban (ECE) | 12.8 l/100 km |
| Fuel consumption extra urban (ECE) | 8.7 l/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |