Porsche Macan
- Exterior colour
- Carmine Red
- Interior colour
- New Car Warranty
- 24 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 195 kW / 265 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package
- 6.2 sec
- Fuel consumption combined (ECE)
- 9.3 l/100 km
Leather package in Black
Leather finish on top side of dashboard, centre console storage compartment lid, seat centres, seat inner bolsters, front side of seat headrests, door panel armrests and door pulls in front and rear
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Electric steering column
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Equipment "base"
Standard version
Exterior
Sideskirts
Side window trims in plain black
Door handles painted in exterior colour
Front apron panel painted in exterior colour
Powered tailgate
Body shape SUV
Sideblades in textured Lava Black
Transmission / Chassis
Steel Spring Suspension
Exhaust system with two single tailpipes outside left and right with matt silver-coloured finish
65-litre fuel tank
Wheels
Wheel centre set with monochrome Porsche Crest
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Wheel bolts
Interior
ISOFIX fastening system, rear
Gear selector in leather
Sun visors
Seat belts black
Sports steering wheel
Deletion of model logo embossed on headrests
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
Door sill guards in Black
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
E-Mobility
Fuel/charging cover
Lighting and vision
Interior mirror dimmed manually
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Alarm system with interior surveillance
Non-smoking package
Lane departure warning
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
24 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1,984 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 82.5 mm |
| Stroke | 92.8 mm |
| Maximum power combustion engine | 195 kW / 265 hp |
| Maximum torque combustion engine | 400 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 98.0 kW/l / 133.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 232 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) | 6.4 sec |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 6.2 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) | 16.3 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 16.1 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120 km/h) | 4.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,922 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height | 1,621 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,845 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,920 kg |
| Permissible gross weight | 2,510 kg |
| Maximum load | 665 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,000 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. ground clearance with steel suspension | 202 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 187 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 16.8 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 23.5 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 15.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 22.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 16.7 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 300 mm |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (ECE) | 212 g/km |
| Fuel consumption combined (ECE) | 9.3 l/100 km |
| Fuel consumption urban (ECE) | 11.3 l/100 km |
| Fuel consumption extra urban (ECE) | 8.2 l/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |