Porsche Macan GTS
- Exterior colour
- Crayon
- Interior colour
- Mileage
- 905 km
- First Registration
- 07/2025
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 8 months remaining term
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 324 kW / 440 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package
- 4.3 sec
- Fuel consumption combined (ECE)
- 10.3 l/100 km
GTS interior package in Carmine Red
In Carmine Red:
- ‘GTS’ logo embroidered on headrests frontseats
- decorative stitching on seats, centre console main storage compartment, dashboard upper section, floor mats
- seat belts front and outer rear
Dial of central rev counter in Carmine Red
Comprehensive Race-Tex package includes the following:
- seat centres front and rear
- door armrests front and rear
- centre console armrest
Note: Only available in conjunction with the extended leather package in Black and with standard-fitted GTS Sports seats or optional adaptive Sports seats (18-way)
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Equipment "S"
GTS - version
Exterior
Door handles painted in exterior colour
Wheel Arch Cover painted in Black (high-gloss)
Powered tailgate
Body shape SUV
Deletion of decorative side logo
Sideblades in matt black with ‘GTS’ logo in glossy black
Transmission / Chassis
Sport air suspension with ride-height adjustment including Porsche Active Suspension Management (PASM) and lowering of 10 mm
Wheels
Summer-Tyres for 21-inch alloy wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Wheel bolts
Interior
Seat belts black
‘GTS’ logo on front seat headrests
Interior trim in black brushed aluminum
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
ISOFIX fastening system, rear
Gear selector in leather
Sun visors
Door Sill Guards brushed Aluminium in Black with Macan ‘GTS’ logo (front)
Sports steering wheel
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
E-Mobility
Fuel/charging cover
Lighting and vision
Interior mirror dimmed manually
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Alarm system with interior surveillance
Non-smoking package
Lane departure warning
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
8 months remaining term
Condition and History
Condition Used |
Mileage 905 km |
First Registration 07/2025 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Latest Maintenance 17/07/2025 with 15 km Porsche Center Almaty |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 324 kW / 440 hp |
| Maximum torque combustion engine | 550 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 111.0 kW/l / 151.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 272 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) | 4.5 sec |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 4.3 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) | 10.5 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 10.3 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) | 17.1 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 16.9 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120 km/h) | 2.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,927 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height | 1,596 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,960 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,035 kg |
| Permissible gross weight | 2,580 kg |
| Maximum load | 620 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,400 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (ECE) | 234 g/km |
| Fuel consumption combined (ECE) | 10.3 l/100 km |
| Fuel consumption urban (ECE) | 12.9 l/100 km |
| Fuel consumption extra urban (ECE) | 8.8 l/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 91 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |