Porsche 911 Carrera S Cabriolet (992 II)
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Roof colour
- Convertible Top in red
- New Car Warranty
- 24 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 353 kW / 480 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package
- 3.5 sec
- Fuel consumption combined (ECE)
- 10.5 l/100 km
Two-tone leather interior Black/Chalk Beige
Two-tone combinations: Black/Chalk Beige.
Following items upholstered in smooth leather:
- dashboard upper section
- dashboard lower section including glove compartment cover
- door panel upper sections
- door centre panels
- centre console side sections
- rear side panels
- seat bases
- rear side of front seat backrests
- seat centres rear
- seat bolsters rear
- transmission tunnel in rear
In conjunction with Sports Seats Plus and Adaptive Sports Seats Plus, back shell painted in Darksilver.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Tyre sealing compound and electric air compressor
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Standard version
Exterior
Without roof rails
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
Suspension standard
63-litre fuel tank
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Three-point automatic seat belts
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Sun visors
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
Windscreen with thermally insulated glass
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Warning Triangle
Keyless Drive
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
24 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 353 kW / 480 hp |
| Maximum torque combustion engine | 530 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 118.0 kW/l / 161.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 308 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) | 3.7 sec |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 3.5 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) | 8.2 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 7.9 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) | 12.6 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 12.3 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120 km/h) | 2.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,542 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,834 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height | 1,302 mm |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 1,302 mm |
| Height with steel suspension (PASM-20 DIN) | 1,292 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,637 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,625 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,700 kg |
| Permissible gross weight | 2,040 kg |
| Maximum load | 415 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 163 l |
| Overhang front | 1,016 mm |
| Overhang rear | 1,076 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 125 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-20 DIN) | 115 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 10.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.1 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 9.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 13.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 12.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 11.9 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (ECE) | 239 g/km |
| Fuel consumption combined (ECE) | 10.5 l/100 km |
| Fuel consumption urban (ECE) | 15.3 l/100 km |
| Fuel consumption extra urban (ECE) | 7.7 l/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |